LAHORE: National Junior Badminton Championships 2020 started at Wapda Sports Complex, Lahore.

The matches of all categories were played, some matches are in progress at the time of filing this report.The quarter finals of all categories will be played tomorrow (22nd January) morning and the semifinals will be played in the afternoon. 

The results played till filing of this report are appended below:

Boy’s Single U-14

  • Mudasar (Balochistan) beat Moosa Ali Wajid (Punjab) by 21-17, 21-12
  • M. Ahmad (Army) beat Abdul Ahad (Sindh) by 21-3, 21-7
  • Tayyab Subhani  (Punjab) beat M. Akbar (Balochistan) by 21-11, 19-21, 21-15
  • Fahad Khan (Khyber Pakhtunkhwa)  beat Shahzain Khan (Islamabad) by 21-5, 21-3
  • Aman Gul (Khyber Pakhtunkhwa) beat Hussain Shahzad (Punjab) by 21-4, 21-11
  • Usama Habib (Army) beat Hamood Ali Wajid (Punjab) by 14-21, 21-13, 21-13
  • Taimoor Khan (Khyber Pakhtunkhwa)  beat Tahir Subhani  (Punjab) by 21-07, 21-06
  • M Saad (Punjab) beat Bilawal Ch. (Balochistan) by 21-19, 12-21, 21-18
  • Zain Bajwa(Punjab) beat M. Umer Iqbal (Army) beat 21-12, 21-7
  • Abdullah Tahir (Punjab) beat Ali Danish (Sindh) by 21-6, 21-8
  • Fazal Karim (Army) beat Zain Subhani (Punjab) by 21-16, 21-9
  • Basim Abdullah (Islamabad) beat Mudasir (Balochistan) by 21-8, 21-13
  • M. Akbar (Balochistan) beat Hashim Umer (Army) by 21-8, 21-16
  • Saim Shakeel (Punjab) beat Ayan Saad (Sindh) by 21-8, 21-13
  • M. Hashir Shah (Khyber Pakhtunkhwa) beat Ghazal Ali (Balochistan) by 21-12, 21-9

Boy’s Single U-18

  • Fayyaz Ur Rehman (Sindh) beat Numan Habib (Army) by 21-12, 21-16
  • Khizzer (Islamabad) beat Ahmed Ata (Army) by 21-14, 21-12
  • Hamza Khan (Khyber Pakhtunkhwa) beat Syed Hassan (Balochistan) by 21-4, 21-10
  • Haseeb Ahmad (Army) beat Talha Younis (Punjab) by 21-1, 21-8
  • Malik Danyal (Khyber Pakhtunkhwa) beat Abdullah Asim (Punjab) by 21-9, 21-12
  • M. Taha (Sindh) beat Haris Fareed (Punjab) by 21-19, 21-18
  • Mekael Khan ( Khyber Pakhtunkhwa ) beat Abdullah Siddiqui (Sindh) by 21-13, 21-10
  • Ahmad Arif (Punjab) beat Rafay Shahid (Army) by 9-21, 21-12, 23-21
  • Mahad Bin Rafay (Islamabad) beat Sohail Javed (Army) by 21-16, 21-17
  • Zain Ul Abdin (Punjab) beat Iqbal Hussain (Balochistan) by 21-16, 21-7
  • Abdul Malik (Punjab) beat Usman Iftikhar (Sindh) by 21-7, 21-7
  • M. Uzair (Khyber Pakhtunkhwa) beat Hammad Asad (Punjab) by 21-17, 21-18
  • Hafiz Shahnullah (Khyber Pakhtunkhwa) beat Ibrahim Tahir (Punjab) by 20-22, 21-5, 21-14
  • M. Zaid (Khyber Pakhtunkhwa) beat Rahim Saeed (Sindh) by 21-18, 12-21, 21-8

Boy’s Single U-16

  • Sachal Shafiq (Punjab) beat Nastaeen (Balochistan) by 21-16, 21-7
  • Umer Farooq (Khyber Pakhtunkhwa) beat M Hassan (Punjab) by 21-9,21-6
  • M Ibrahim (Islamabad) beat Ali Zain (Sindh) by 21-18, 21-18

Girl’s Single U-16

  • Aeman Fatimah (Punjab) beat Mariam Hanif (Sindh) by 21-6, 21-3
  • Kanz Ul Eman (Islamabad) beat Tayyaba Shafiq (Punjab) by 21-16, 10-21, 21-16
  • Haleema Saliha (Army) beat Maha Aquif (Punjab) by 21-11, 21-13
  • Sarwat (Balochistan) beat Noor Amalia (Punjab) by 21-6, 21-13
  • Soha Fatima (Punjab) beat Hannan Irfan (Islamabad) by 21-4, 21-8
  • Mustafira Zahid (Sindh) Mehrun Nisa (Punjab) by 21-16, 21-19

Girl’s Single U-18

  • Maria (Balochistan) beat Saman Shafiq (Punjab) by 21-14, 21-13
  • Hadiqa (Punjab) Zoha Khan (Sindh) by 21-8, 21-7
  • Tanzila Khan (KP) beat Deena Shahzad (Islamabad) by 21-12, 21-6
  • Aqsa (Balochistan) beat Naba Jawa (Punjab) by 21-12, 21-8 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here