The 58th National Badminton Championships 2021 continued in Charsadda and the team events reached the Semi-finals stage.

National Bank of Pakistan and Wapda reached the final of Men’s team event by beating SNGPL and Khyber Pakhtunkhwa respectively. In Women team event Pakistan Wapda and Pakistan Army are the finalists by beating National Bank of Pakistan and Sindh.

The team finals will be played tonight – 3rd February.

The detailed results are: 

3rd February, 2021

Men Singles 1st Round 32(64)

Muhammad Uzair Khan (Rly) beat Soban Jamil (Wapda) by 21-14, 21-13

Abdul Hassan (Army) beat Aoun Abbas (Wapda) by 21-9, 21-14

Ariz Ali (HEC) beat Waqas Ahmad (Wapad) by 21-18, 21-12

Ahmad Tariq (SNGPL) beat Abdullah Siddiqi (Sindh) by 21-7, 21-11

Tahir Khan (Police) beat Ihtisham Ali (Army) by 21-12, 21-17

Ahmed Janjua (ISB) beat Adeel Anjum (Army) by 21-15, 21-16

Ahmer Jalal (HEC) beat Usama Shafi (KRL) by 21-14, 14-21, 21-11

Hamza Khan (KP) beat Tahir Shah (KP) by 21-17, 20-22

Muqeet Tahir (SNGPL) beat Ahsan Asif (Wapda) by 21-19, 21-14

M. Ammar Masood (Rly) beat Raza Ali (PB) by 21-13, 31-15

Shoaib Riaz (Wapda) beat Sheraz Ur Rehman (Wapda) by 21-14, 21-4

Shabbar Hussain (Wapda) beat Arbab Noman (Army) by 21-17, 21-16

M. Uaakeph Khan (KRL) beat Ali Chishty (ISB) by 21-9, 21-12

Shehroz Jamil (Wapda) beat Ibrahim Rashid (ISB) by 14-21, 21-11, 21-8

Women Singles 1st Round 16(32)

Amal Muneeb (PB) beat Mehmoona Amir (Wapda) by 21-14, 21-15

Zubaira Islam (SNGPL) beat Saba Rashid (Wapda) by 21-14, 21-19

Aqsa Zikriya (SNGPL) beat Wirdha Gohar Sharif (SNGPL) by 21-14, 21-15

Ammara Ishtiaq (Sindh) beat Yasmeen Shahzad (ISB) by 21-17, 21-15

Results of last night matches:

Team Event Men Quarter Final

NPB beat KRL by 3-0

1st Single: Murad Ali (NBP) beat Uaakeph Khan (KRL) by 21-18, 21-18

1st Double: Raja Hasnain & Kashif Sulehri (NBP) beat Uzair Khan & Jamshed Bhutta (KRL) by 21-9, 21-15

2nd Single: Anjum Bashir (NBP) beat Muteeb Sohail (KRL) by 21-12, 21-16

SNGPL beat Pakistan Police by 3-0

1st Single: Muqeet Tahir (SNGPL) beat Zuhaib Khan (Police) by 21-9, 21-11

1st Double: Ahmad Tariq & Muhammad Nouman (SNGPL) beat Zuhaib & Ali (Police) by 21-14, 21-9

2nd Single: Shahmeer Iftikhar (SNGPL) beat Tahir Khan (Police) by 21-17, 21-14

Pakistan Wapda beat Pakistan Railway by 3-0

1st Single: Irfan Saeed (Wapda) beat Ammar Masood (Railway) by 21-13, 21-18

1st Double: M Ali Larosh & Awais Zahid (Wapda) beat Nabeel & Khalil (Railway) by 21015, 21-19

2nd Single: Azeem Sarwar (Wapda) beat Uzair Khan (Railway) by 21-12, 21-19

Khyber Pakhtunkhwa beat Islamabad by 3-2

1st Single: Fazal Ur Rehman (KP) beat Ali Chisty (ISB) by 21-16, 21-8

1st Double: Faraz & Afnan (KP) beat Ahmed & Shaffy (ISB) by 21-23, 21-9, 21-15

2nd Single: Ahmed Janjua (ISB) beat Umer Jhanghir (KP) by 15-21, 21-14, 21-14

2nd Double: Ahmed & Umer (ISB) beat Tahir & Rehman (KP) by 21-18, 21-10

3rd Single: Tahir Shah (KP) beat Umair (ISB) by 21-17, 21-12

Team Event Men Semi Final

NBP beat SNGPL by 3-0

1st Single: Anjum Bashir (NBP) beat Shahmir Iftikhar (SNGPL) by 21-17, 14-21, 22-20

1st Double: Kashif Sulehri & Raja Hasnain (NBP) beat Ahmed Tariq & M Nouman (SNGPL) by 21-5, 21-18

2nd Single: Murad Ali (NBP) beat Muqeet Tahir (NBP) by 21-12, 21-16

Pakistan Wapda beat Khyber Pakkhtunkhwa by 3-0

1st Single: Raja Zulqarnain Haider (Wapda) beat Umer Jhanghir (KP) by 21-8, 21-17

1st Double: Raja Haider & Hashir Bashir (Wapda) beat Faraz & Shahan (KP) by 21-12, 21-12

2nd Single: Abdur Rehmad (Wapda) beat Fazal Rehman (KP) by 21-9, 22-20

Team Event Women Pre Quarter Finals

HEC beat Islamabad by 3-1

1st Single: Laiba Masoud (HEC) beat Isma (Islamabad) by 21-2, 21-5

1st Double: Laiba & Kainat (HEC) beat Isma & Yasmeen (Islamabad) by 21-14, 21-18

2nd Single: Yasmeen Shahzadi (Islamabad) beat Hadiya Ashfaq (HEC) by 21-12, 19-21, 21-19

2nd Double: Khadija & Hadia (Hec) got walk over against Dina & Manahil (Islamabad)

Sindh beat Baluchistan by 3-1

1st Single: Rosheen Ejaz (Sindh) beat Zahra (Baluchistan) by 21-5, 21-11

1st Double: Najma & Ammarah (Sindh) beat Banin & Masuma (Baluchistan) by 21-6, 21-0

2nd Single: Alja Tariq (Baluchistan) beat Ammarah Ishtiaq (Sindh) by 21-10, 21-10

2nd Double : Rosheen & Musfira (Sindh) beat Alja & Zahra (Baluchistan) by 17-21, 22-20, 21-17

Women Team Event Quarter Finals

Pakistan Wapda beat HEC by 3-1

1st Single: Laiba Masoud (HEC) beat Bushra Qayum (Wapda) by 21-18, 21-19

1st Double: Mahoor & Ghazala Siddique (Wapda) beat Laiba & Kainat (HEC) by 21-6, 21-7

2nd Single: Sehra Akram (Wapda) beat Kausar Javed (HEC) by 21-12, 21-8

2nd Double : Saima Waqas & Khizra Rasheed (Wapda) beat Khadija & Hadia Ashfaq (HEC) by 21-9, 21-10

NPB beat Khyber Pakhtunkhwa by 3-0

1st Single:  Palwasha Bashir (NBP) beat Kainat Khatak (KP) by 21-6, 21-6

1st Double: Palwasha Bashir & Manal Tariq (NBP) beat Sapna & Iqra (KP) by 21-5, 21-7

2nd Single: Manal Tariq (NBP) beat Urooj (KP) by 21-14, 21-13

Pakistan Army beat Punjab by 3-1

1st Single: Amal Muneeb (Punjab) beat Sumiya Tariq (Army) by 21-18, 21-17

1st Double: Rida Hanif & Umama Usman (Army) beat Amna & Zainab (Punjab) by 21-13, 21-10

2nd Single: Mehwish Khan (Army) beat Sahar Majeed (Punjab) by 21-16, 21-8

2nd Double : Mahwish & Sumiaya Tariq (Army) beat Amal Muneeb & Sahar (Punjab) by 21-19, 21-9

Sindh beat SNGPL by 3-2

1st Single: Zubaira Islam (SNGPL) beat Rosheen Ijaz (Sindh) by 21-17, 21-14

1st Double: Zubaira & Aqsa (SNGPL) beat Najma & Ammara (Sindh) by 21-10, 21-18

2nd Single: Ammarah (Sindh) beat Aqsa Zikriya (SNGPL) by 24, 22, 17-21, 21-16

2nd Double : Walk over due to illness of  SNGPL player

3rd Single: Walk over due to illness of  SNGPL player

Team Event Women Semi Final

Pakistan Wapda beat NBP by 3-0

Sindh beat SNGPL by 3-2

1st Single: Ghazala Siddique (Wapda) beat Aisha Akram (NBP) by 21-3, 21-6

1st Double: Sehra Akram & Huma Javed (Wapda) beat Aisha Akram & Sara Mohmand (NBP) by 21-3, 21-12

2nd Single: Mahoor Shahzad (Wapda) beat Palwasha Bashir (NBP) by 21-13, 21-15

Pakistan Army beat Sindh by 3-2

1st Single: Rosheen Ijaz (Sindh) beat Rida Hanif (Army) by 21-12, 21-15

1st Double: Mehwish Khan & Sumiya Tariq (Army) beat Najma & Ammarah (Sindh) by 21-15, 21-17

2nd Single: Ammarah (Sindh) beat Mehwish Khan (Army) by 21-18, 21-17

2nd Double: Rida Hanif & Umama Usman (Army) beat Rosheen & Musfira (Sindh) by 21-15, 21-9

3rd Single : Sumiya Tariq (Army) beat Sana (Sindh) by 21-8, 21-15

Women Singles Qualifying

 Rukhsar Gul (HEC) beat Sapna Akbar (Balo) by 23-21

Zainab Ch. (PB) beat Umal Benin (Balo) by 21-3

Kainat Raees (HEC) beat Amna Jawad (PB) by 21-19

Sahra (Balo) beat Iqra Rehman (Rly) by 21-18

Rimsha Mehak (PB) beat Aziza (Balo) by 21-2

Fariha Imtiaz (PB) beat Zoha Murad (Wapda) by 21-12

Sapna Akbar (KP) beat Masooma (Balo) by 21-6

Sana Hanif (Sindh) beat Faryal Ahmad (HEC) by 21-11

Sehra Majeed (PB) beat Zainab Azam (Army) by 21-11

Aneeqa Liaqat (PB) beat Asna (Rly) by 21-14

Amber Khan (KP) beat Hadia Aftab (PB) by 21-11

Women Singles Qualifying 2nd Round

Hadia Ashfaq (HEC) beat Urooj Ahmad (KP) by 21-12

Mehwsih Khan (Army) beat Fariha Imtiaz (PB) by 21-17

Rosheen Ijaz (Sindh) beat Rukhsar Gul (HEC) by 21-11

Sumiya Tariq (Army) beat Zainab Ch (PB) by 21-15

Sara Mohmand (NBP) beat Sahar (Balo) by 21-11

Amal Munib (PB) beat Isma Riaz (ISB) by 21-8

Azmat Firdous (HEC) beat Sapna (KP) by 21-10

Sana Hanif (Sindh) beat Khadija Nisar (HEC) by 21-12

Alja Tariq (Balo) beat Sehar Majeed (PB) by 21-03

Minal Tariq (NBP) beat Zahra (Balo) by 21-10       

Umama Usman (Army) beat Aneeqa Liaqat (PB) by 21-4

Wirdha Gohar Sharif (SNGPL) beat Amber Khan (KP) by 21-15

Ammarah Ishtiaq (Sindh) beat Rimsha Mehak (PB) by 21-15

Sidra Irfan (Wapda) beat Kainat Khatak (KP) by 21-18

Farzana Ali (Wapda) beat Iqra Ishaq (KP) by 21-6

Women Singles Qualifying 3rd Round

Wirdha Gohar (SNGPL) beat Umama (Army) by 21-12

Ammarah Ishtiaq (Sindh) beat Sidra Irfan (Wapda) by 21-10

Minal Tariq (NBP) beat Farzana Ali (Wapda) by 21-18

Mehwish Khan (Army) beat Hadia Ashfaq (HEC) by 21-13

Sumiya Tariq (Army) beat Rosheen Ijaz (Sindh) by 21-16

Kainat Raees (HEC) beat Sara Mohmand (NBP) by 21-7

Amal Munib (PB) beat Azmat Firdous (HEC) by 21-7

Alja Tariq (Balo) beat Sana Hanif (Sindh) by 1

Men Singles Qualifying 1st Round

Rohan Haseeb (PB) beat Muhammad Hamza (Police) by 21-9

Omi Umer (KRL) beat Umair Khan (PB) by 21-17

Danyal Butt (AJK) beat Abdul Wahab Wasif (PB) by 21-18

Rohail Haseeb (PB) beat Shoaib Akhtar (New Khan) by 21-12

Arbab Nouman (Army) beat Jamshed Bhutta (KRL) by 21-13

Ehsanullah (ISB) beat Malik Danyaal (KP) by 21-17

Arslan Muhammad (PB) beat Hafiz Wasif (Rly) by 21-17

Saifullah (KP) beat Asad Aslam (ISB) by 21-14

Ali Akbar (Balo) beat Zubair Shah (KP) by 22-24

M. Ibrahim (ISB) beat Kamil Haider (Balo) by 21-5

Osama Khan (PB) beat Faraz (Balo) by 21-17

Malik Faraz (KP) beat Ahmad Butt (PB) by 21-19

Nadeem Ahmad (PB) beat Inam (AJK) by 21-14

Muhammad Taha (Sindh) beat Safan Bashir (ISB) by 21-18

Ibrahim Rashid (ISB) beat Mehmood Ur Rehman (PB) by 21-16

 Men Singles Qualifying 2nd Round

Muhammad Jamal (Army) beat Omi Umer (KRL) by 21-16  

Ariz Ali (HEC) beat Muhammad Hassan (Balo) by 21-6

Rohail Haseeb (PB) beat Muhammad Attique (Wapda) by 21-13

Arbab Nouman (Army) beat Muhammad Uzair (KP) by 21-17     

Raza Mehmood (ISB) beat Anas Akhtar (New Khan) by 21-15

Ihtisham Ali (Army) beat Ehsanullah (ISB) by 21-8

Raja Hassan Mujtaba (PB) beat Mujtaba Akbar (KRL) 21-13                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Shahanullah (KP) beat Osama Mahmood (PB) by 23-21

Sheraz Ur Rehman (Wapda) beat Usama Abid (New Khan) by 21-15

Rehman Haider Niazi (Army) beat Muneeb Kamran (PB) by 21-18

P A Nabeel (Railway) beat Tehseen Iqbal (ISB) by 21-11

Abdullah Siddiqui (Sindh) beat Malik Faraz (KP) by 21-15

Ibrahim Rashid (ISB) beat Hayyan Uzair (Wapda) by 21-17

Muhammad Shoaib (AJK) beat Zunnain Javed (Wapda) by 21-18

Muhammad Uzair Khan (Railway) beat Nadeem Ahmed (PB) by 21-7

Ali chishty (ISB) beat Naveed (Wapda) by 21-12

Muhammad Jamal (Army) beat Shujaat Ali Khan (Wapda) by 21-18

Ariz Ali (HEC) beat Danyal Butt (AJK) by 21-8

Arbab Nouman (Army) beat Rohail Haseeb (PB) by 26-24

Raza Mahmood (ISB) beat Shayan Tanveer (PB) by 21-15

Ihtisham Ali (Army) beat Hamza Khan (Sindh) by 21-9

Ahmed Janjua (ISB) beat Arslan Muhammad (PB) by 21-17

Tehseen Ullah (Wapda) beat Ahmad Farid (PB) by 21-7

Ali Akbar (Balo) beat Hasheem Ul Hassan (PB) by 21-13

M Ibrahim (ISB) beat Muhammad Sultan (Army) by 22-20

Abdul Hassan (Army) beat Shahyan Khan (KP) by 21-14

Fayyaz Ur Rehman (Sindh) beat Khalil Ur Rehman (Railway) by 21-18

Afnan Khan (KP) beat Muhammad Taha (Sindh) by 22-20

Hamza Khan (KP) beat Abdul Manan (PB) by 21-14

Ahmed Janjua (ISB) beat Raja Hassan Mujtaba (PB) by 20-22

Saifullah (KP) beat Tehseen Ullah (Wapda) by 21-15

M. Ibrahim (ISB) beat Ali Akbar (Balo) by 21-15

Sheraz Ur Rehman (Wapda) beat Shahnullah (KP) by 21-14

Rehman Haider Niazi (Army) beat PA Nabeel (Railway) by 21-14

Men Singles Qualifying 3rd round

Ibrahim Rashid (ISB) beat Mekaeel (KP) by 22-20

Abdullah Siddiqi (Sindh) beat Muhammad Shoaib (AJK) by 21-16

Muhammad Uzair Khan (Railway) beat Ali Usman (Army) by 21-10

Ali Chishti (ISB) beat Hamza Yaseen (HEC) by 21-14

Abdul Hassan (Army) beat Fayyaz Ur Rehman (Sindh) by 21-13

Hamza Khan (KP) beat Afnan Khan (KP) 21-17

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here