World Junior Individual Squash C’ship ’19: Day 1 

World Junior Individual Squash C’ship  2019  being played in Malaysia from 30th July – 4th August

MALAYSIA: The 2019 WSF World Juniors Individual Squash championship started in Kuala Lumpur, with 70 plus Men’s and Women’s participating in 1st Round matches on the first day. 

All of the seeded players have already qualified for the 2nd round and will be playing during Day Two of the event.

Complete Detailed Results – 1st Round Men’s Matches

[1] Mostafa Asal (EGY) bye
Petr Nohel (CZE) 3-1 Andres Villamizar (COL) 11-9, 11-7, 3-11, 12-10
Jared Carter (ENG) bye
Aaron Liang (SGP) 3-0 Riley-Jack Vette-Blomquist (NZL) 11-5, 11-7, 11-6
.
[13/16] Toufik Mekhalfi (FRA) bye
To Wai Lok (HKG) 3-2 Darryl Gan (MAS) 11-5, 9-11, 4-11, 12-10, 11-8
Ayush Menon (USA) bye
Hamoud Aljenaidel (KUW) 3-0Tae Kyung Jung (KOR) 11-8, 11-4, 14-12

[5/8] Siow Yee Xian (MAS) bye
Tristen Worth (RSA) 3-1 Fritiof Jacobsson (SWE) 10-12, 12-10, 13-11, 11-6
Tushar Shahani (IND) bye
Campbell Wells (SUI) 3-0 Dylan Molinaro (AUS) 11-7, 11-3, 11-8
.
[9/12] Gabe Yam (NZL) bye
Nicholas Spizzirri (USA) 3-0 Nils Schwab (GER) 11-2, 11-7, 11-9
Dana Santry (USA) bye
Hamza Khan (PAK) 3-0 Sayeed Mavani (CAN) 11-5, 11-7, 12-10

[3/4] Viktor Byrtus (CZE) bye
Wong King Yeung (HKG) 3-2 Nicolas Serna (COL) 11-7, 5-11, 8-11, 11-9, 11-9
Lewis Anderson (ENG) bye
Leo Fatialofa (NZL) 3-0 Leonard Lee (SGP) 12-10, 11-5, 11-4
.
[13/16] Karim Elbarbary (EGY) bye
Ethan Eyles (AUS) 3-0 Pan Shao-Yu (TPE) 11-5, 11-2, 11-1
Dillon Huang (USA) bye
Jeong-Min Yu (KOR) 3-0 Abdulaziz Jasem (KUW) 11-1, 11-5, 12-10
.
[5/8] Yannick Wilhelmi (SUI) bye
Pedro Paulo Pedroso (BRA) 3-0 Manuel Gassmann (MAC) 11-4, 11-6, 11-5
Yash Fadte (IND) bye
Rafael Galvez (PER) 3-0 Ching-Hsuan Chu (TPE) 11-4, 11-3, 11-1
.
[9/12] Veer Chotrani (IND) bye
Naveed Rehman (PAK) 3-0 Joshua Penfold (AUS) 11-6, 11-7, 11-4
Elijah Thomas (NZL) bye
Darosham Khan (CAN) 3-0 Zacheus Yeo (SGP) 11-3, 11-2, 11-2
.
Ethan Tang (HKG) 3-1 Glenn Templeton (NZL) 6-11, 11-7, 14-12, 11-1
Amir Amirul (MAS) bye
Mateo Restrepo (COL) 3-1 Mohammad Karm (KUW) 13-11, 9-11, 11-9, 11-9
[9/12] Ibrahim Mohamed (EGY) bye
.
Abel Sheng Jin (AUS) 3-1 Josiah Chong (SGP) 9-11, 11-6, 12-10, 11-6
Danial Nurhaqiem (MAS) bye
Kim Seokjin (KOR) 3-2 Miguel Mathis (SUI) 9-11, 9-11, 11-8, 12-10, 11-5
[5/8] Sam Todd (ENG) bye
.
Muhammad Farhan Hashmi (PAK) 3-0 Maaz Mufti (CAN) 11-6, 11-9, 11-7
Arnaav Sareen (IND) bye
Myles McIntyre (USA) 3-0 Reece McLachlan (RSA) 11-6, 11-6, 11-4
[13/16] Thomas Rosini (USA) bye
.
Karim Farrag (CZE) 3-1 Chen Wun-Lin (TPE) 11-4, 12-14, 11-4, 11-3
Max Forster (ENG) bye
Hamza Sharif (PAK) 3-0 Jan WipperfĂĽrth (GER) 11-5, 11-5, 11-7
[3/4] Mostafa El Serty (EGY) bye

Bader Almoghrebi (KUW) 3-1 Jerome Aw (SGP) 11-9, 13-11, 11-9
Duncan Lee (MAS) bye
Gregory Chan (AUS) 3-2 Kim Seung Hyeon (KOR) 6-11, 11-4, 4-11, 11-6, 11-7
[9/12] James Flynn (CAN) bye
.
Noor Zaman (PAK) 3-1 Matt Bicknell (CAN) 11-3, 11-5, 9-11, 11-5
David Maier (LIE) bye
Adam Agan Bin Aziz (MAS) 3-0 Lap Au (HKG) 11-8, 11-6, 11-8
[5/8] Yehia Elnawasany (EGY) bye
.
Mohammad Ali (KUW) 3-0 Raon Yi (KOR) 11-8, 11-3, 11-5
Ben Smith (ENG) 3-0 Liang-Yu Huang (TPE) 11-5, 11-1, 11-5
Juan Jose Torres Lara (COL) 3-0 Samuel Lavebrink (SWE) 11-8, 11-7, 11-7
[13/16] Haris Qasim (PAK) bye
.
Willz Donnelly (NZL) 3-2 Sam Sergo (AUS) 11-6, 5-11, 5-11, 11-4, 11-9
Rahul Baitha (IND) 3-0 Ali Eshniaf Al Shammiry (KUW) 11-6, 11-2, 11-5
Minwoo Lee (KOR) 3-0 Emilio Carrillo (CAN) 11-5, 17-15, 11-5
[2] Omar El Torkey (EGY) bye According to PSF – Pakistan Squash Federation the summary of the matches played by Pakistan players in Men’s category was as follows: 

  • Mr Haris Qasim (Pak) got Bye
  • Noor Zaman (Pak) defeated Bicknell Matt (Can) 11-4, 11-5, 9-11, 11-5.
  • Mohammad Farhan Hashmi (Pak) beat Mufti Maaz (Can) by 11-6, 11-9 and 11-7,
  • Hamza Sharif (Pak) beat Wipperfuerth Jan (Ger) 11-5, 11-5, 11-7.
  • Mohammad Hamza Khan (Pak) beat Mavani Sayeed (Can) 11-5, 11-7, 14-12
  • Naveed Rehman (Pak) beat Penfold Joshua (Aus) by 11-6, 11-7 and 11-4.

Complete Detailed Results – 1st Round Women’s Matches  

[1] Hania El Hammamy (EGY) bye
Yuna Loaec (FRA) 3-0 Hsiao Nai-Wen (TPE) 11-5, 11-5, 11-4
Yee Ying (MAS) bye
Ananya Dabke (IND) 3-2 Ayumi Watanabe (JPN) 11-5, 9-11, 10-12, 11-4, 11-4
.
[13/16] Kaitlyn Watts (NZL) bye
Brianna Jefferson (CAN) 3-0 Monique Da Cruz (RSA) 14-12, 11-3, 11-8
Lee Sum Yuet (HKG) bye
Lucie Stefanoni (USA) 3-0 Sze Yu Lee (AUS) 11-8, 11-8, 11-5
.
[5/8] Chan Sin Yuk (HKG) bye
Lucie Mährle (GER) 3-0 Kelly Byrne (IRL) 11-1, 11-6, 11-7
Yoshna Singh (IND) bye
Shin Yu Jin (KOR) 3-1 Paige Teresa Hill (SGP) 8-11, 11-7, 11-4, 11-5
.
[9/12] Alice Green (ENG) bye
Cassandra Fitze (SUI) 3-2 Alesya Aleshina (RUS) 11-2, 5-11, 5-11, 13-11, 12-10
Lucia Bautista (COL) bye
Malin Frank (SWE) 3-0 Megan Evans (SCO) 11-6, 11-8, 11-3
.
[3/4] Farida Mohamed (EGY) bye
Molly Chadwick (CAN) 3-2 Heylie Fung (HKG) 6-11, 8-11, 11-4, 11-9, 11-5
Evie Coxon (ENG) bye
Mahe Asensi (FRA) 3-0 Leng Lam Leong (MAC) 11-2, 11-4, 11-5
.
[13/16] Olivia Robinson (USA) bye
Amalia Rios (COL) w/o Alouise Campher (RSA) w/o
Aira Azman (MAS) bye
Nathalie Malmstrom (SWE) 3-2 Kurstyn Mather (AUS) 11-5, 11-9, 4-11, 1-11, 11-8
.
[5/8] Chan Yiwen (MAS) bye
Lucia Bicknell (CAN) 3-0 Erisa Sano Herring (JPN) 11-5, 11-7, 11-9
Ainaa Ampandi (MAS) bye
Tereza Siroka (CZE) 3-2 Natalie Sayes (NZL) 12-10, 11-6, 6-11, 7-11, 12-10
.
[9/12] Sana Ibrahim (EGY) bye
Sonya Bajaj (IND) 3-1 Alina Poessl (SUI) 6-11, 11-6, 11-9, 11-8
Malak Mostafa (EGY) bye
Emma McGugan (IRL) 3-0 Wang Yuan (TPE) 11-3, 11-5, 11-5
.
Erica McGillicuddy (CAN) 3-0 Rafu Takahashi (JPN) 11-1, 11-8, 11-1
Alex Haydon (AUS) bye
Lea Barbeau (FRA) 3-0 Emma Lundy (IRL) 11-6, 12-10, 11-7
[9/12] Ooi Kah Yan (MAS) bye
.
Wei Ting Lim (SGP) 3-0 Chen Pin Yu (TPE) 11-6, 11-3, 11-2
Michaela Cepova (CZE) bye
Erin Classen (AUS) 3-2 Faith Panashe Sithole (RSA) 11-3, 12-10, 8-11, 6-11, 11-8
[5/8] Elise Lazarus (ENG) bye
.
Gigi Yeung (MAC) 3-2 Sara MĂĄnberg (SWE) 13-11, 7-11, 11-1, 9-11, 11-7
Anika Jackson (NZL) bye
Kirstie Wong (HKG) 3-0 Alexandra Kotkolik (GER) 11-9, 11-6, 11-1
[13/16] Elisabeth Ross (USA) bye
.
Amira Singh (IND) 3-0 Simona Frevel (SUI) 11-7, 11-8, 11-5
Sanya Vats (IND) bye
Madeleine Hylland (NOR) 3-0 Ella Lash (NZL) 11-3, 11-6, 11-9
[3/4] Aifa Azman (MAS) bye
.
Helena Coetzee (RSA) 3-0 Sarah Cao (CAN) 11-9, 11-7, 11-7
Aishwarya Khubchandani (IND) bye
Ninon Lemarchand (FRA) 3-0 Katie Davies (AUS) 11-8, 11-9, 11-7
[9/12] Georgia Adderley (SCO) bye
.
Kurumi Takahashi (JPN) 3-1 Wu Yi-Chen (TPE) 11-4, 10-12, 11-1, 11-2
Serena Daniel (USA) 3-0 Anna Kaiding (SWE) 11-2, 11-2, 11-4
Katie Wells (ENG) 3-0 Alessia Osborne (IRL) 11-6, 11-5, 11-1
[5/8] Marina Stefanoni (USA) bye
.
Chae Won Song (KOR) 3-0 Georgia Robcke (NZL) 11-9, 11-4, 11-4
Caroline Spahr (USA) 3-0 Megha Bhatia (IND) 11-3, 11-9, 11-4
Remashree Muniandy (AUS) 3-0 Teagan Roux (RSA) 11-9, 12-10, 14-12
[13/16] Nour Khaled Aboulmakarim (EGY) bye
.
Charlotte Orcutt (CAN) 3-0 Jang Yea Won (KOR) 11-6, 11-3, 11-5
Ambre Allinckx (SUI) w/o Moa Bönnemark (SWE) w/o
Taryn Emslie (RSA) 3-2 Sophie Hodges (NZL) 9-11, 4-11, 12-10, 11-6, 11-9
[2] Jana Shiha (EGY) bye

The World Junior Individual Squash championship is the official junior tournament organised by WSF – World Squash Federation. Entry is open to individuals aged 19 and below. Since its inception the world juniors has been held biennially and annually with the junior men – individual and teams, junior women – individual and teams the following year. 

For more updates keep visiting allsportspk