The International Tennis Federation (ITF) has announced the updated latest results for the 2018 Fed Cup by BNP Paribas World Group

The International Tennis Federation (ITF) has announced the updated latest results for the 2018 Fed Cup by BNP Paribas World Group and World Group II first round ties taking place on 10-11 February.

These are the complete results of matches which in the last reporting appended below were in progress, thereby, the results were incomplete.

2018 FED Cup: Results of World Group and World Group II first round ties

In the World Group semifinals, on 21-22 April, Germany will be at home to Czech Republic, while France will host USA.

Australia, Italy, Romania and Slovakia, the four winners in World Group II, have qualified for the World Group play-offs on 21-22 April, where they will be joined by the four World Group first round losers, Belarus, Belgium, Netherlands and Switzerland.

Great Britain, Japan, Latvia and Paraguay, who all qualified from their respective Zone Group I on Saturday, will contest the World Group II play-offs on 21-22 April, where they will be joined by the four World Group II losers, Canada, Russia, Spain and Ukraine.

The draw for the World Group play-offs and World Group II play-offs will be held at the ITF offices in London on Tuesday 13 February at 10am GMT. The seeds will be based on the new Fed Cup Nations Ranking of Monday 12 February.

Fed Cup by BNP Paribas is the World Cup of Tennis. It is the largest annual international team competition in women’s sport, with 99 nations entered in 2018. The competition is 55 years old, having been founded in 1963. The title sponsor is BNP Paribas (Official Bank of Fed Cup). Adecco

WORLD GROUP FIRST ROUND

GERMANY defeated BELARUS 3-2

Venue: Chizhovka Arena, Minsk, BLR (hard – indoor)

  • Aryna Sabalenka (BLR) d. Tatjana Maria (GER) 46 61 62
  • Antonia Lottner (GER) d. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 75 64
  • Tatjana Maria (GER) d. Vera Lapko (BLR) 64 57 60
  • Aryna Sabalenka (BLR) d. Antonia Lottner (GER) 63 57 62
  • Anna-Lena Groenefeld/Tatjana Maria (GER) d. Lidziya Marozava/Aryna Sabalenka (BLR) 67(4) 75 64

CZECH REPUBLIC defeated SWITZERLAND 3-1 

Venue: O2 Arena, Prague, CZE (hard – indoor)

  • Petra Kvitova (CZE) d. Viktorija Golubic (SUI) 62 16 63
  • Barbora Strycova (CZE) d. Belinda Bencic (SUI) 62 64
  • Petra Kvitova (CZE) d. Belinda Bencic (SUI) 62 64
  • Barbora Strycova (CZE) v Viktorija Golubic (SUI) – not played
  • Timea Bacsinszky/Jil Teichmann (SUI) d. Lucie Safarova/Barbora Strycova (CZE) 16 64 [10-8]

FRANCE defeated BELGIUM 3-2

Venue: VendĂ©space, LA ROCHE SUR YON, FRA (hard – indoor)

  • Elise Mertens (BEL) d. Pauline Parmentier (FRA) 62 61
  • Kristina Mladenovic (FRA) d. Kirsten Flipkens (BEL) 62 64
  • Kristina Mladenovic (FRA) d. Elise Mertens (BEL) 64 64
  • Alison Van Uytvanck (BEL) d. Pauline Parmentier (FRA) 61 63
  • Amandine Hesse/Kristina Mladenovic (FRA) d. Kirsten Flipkens/Elise Mertens (BEL) 64 26 62 

USA defeated NETHERLANDS 3-1

Venue: US Cellular Arena, Asheville, USA (hard – indoor)

  • Venus Williams (USA) d. Arantxa Rus (NED) 61 64
  • Coco Vandeweghe (USA) d. Richel Hogenkamp (NED) 46 76(6) 63
  • Venus Williams (USA) d. Richel Hogenkamp (NED) 75 61
  • Coco Vandeweghe (USA) v Arantxa Rus (NED) – not played
  • Lesley Kerkhove/Demi Schuurs (NED) d. Serena Williams/Venus Williams (USA) 62 63

WORLD GROUP II FIRST ROUND

SLOVAKIA defeated RUSSIA 4-1

Venue: AEGON Arena, Bratislava, SVK (hard – indoor)

  • Natalia Vikhlyantseva (RUS) d. Viktoria Kuzmova (SVK) 64 62
  • Magdalena Rybarikova (SVK) d. Anna Kalinskaya (RUS) 57 63 64
  • Jana Cepelova (SVK) d. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 64 64
  • Viktoria Kuzmova (SVK) d. Anastasia Potapova (RUS) 36 63 64
  • Jana Cepelova/Anna Karolina Schmiedlova (SVK) d. Anna Kalinskaya/Veronika Kudermetova (RUS) 63 62

AUSTRALIA defeated UKRAINE 3-2

Venue: Canberra Tennis Centre, Canberra, AUS (grass – outdoor)

  • Ashleigh Barty (AUS) d. Lyudmyla Kichenok (UKR) 46 61 64
  • Marta Kostyuk (UKR) d. Daria Gavrilova (AUS) 76(3) 63
  • Ashleigh Barty (AUS) d. Marta Kostyuk (UKR) 62 63
  • Nadiia Kichenok (UKR) d. Daria Gavrilova (AUS) 46 62 63
  • Ashleigh Barty/Casey Dellacqua (AUS) d. Lyudmyla Kichenok/Nadiia Kichenok (UKR) 63 64

ROMANIA defeated CANADA 3-1

Venue: Sala Polivalenta Cluj-Napoca, Cluj-Napoca, ROU (hard – indoor)

  • Sorana Cirstea (ROU) d. Carol Zhao (CAN) 62 62
  • Irina-Camelia Begu (ROU) d. Bianca Andreescu (CAN) 63 67(4) 62
  • Irina-Camelia Begu (ROU) d. Katherine Sebov (CAN) 62 64
  • Sorana Cirstea (ROU) v Bianca Andreescu (CAN) – not played
  • Gabriela Dabrowski/Carol Zhao (CAN) d. Ana Bogdan/Raluca Olaru (ROU) 46 61 [10-6]

ITALY defeated SPAIN 3-2

Venue: Pala Tricalle “Sandro Leombroni”, Chieti, ITA (clay – indoor)

  • Carla Suarez Navarro (ESP) d. Jasmine Paolini (ITA) 62 63
  • Sara Errani (ITA) d. Lara Arruabarrena (ESP) 61 61
  • Sara Errani (ITA) d. Carla Suarez Navarro (ESP) 63 36 63
  • Deborah Chiesa (ITA) d. Lara Arruabarrena (ESP) 64 26 76(7)
  • Georgina Garcia-Perez/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) d. Elisabetta Cocciaretto/Jasmine Paolini (ITA) 64 63

 

For updates regularly visit: Allsportspk

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here