According to ITF, the complete line-up for the Davis Cup by Rakuten Madrid Finals 2020 has been confirmed. This is after 12 nations scored victories in the Davis Cup by Rakuten Qualifiers, held on on 6th and 7th of March 2020.

The Qualifier Tie wise results are appended below.

The winning nations are: Australia, Austria, Colombia, Croatia, Czech Republic, Ecuador, Germany, Hungary, Italy, Kazakhstan, Sweden and USA.

These nation teams join the defending champions Spain, Canada, Great Britain, Russia, France and Serbia for the finale, to be played in in Madrid, Spain from 23rd to 29th November 2020.

Under the new expanded global format, Davis Cup history also featured the first set of ties played with 11 World Group I Play-offs and 12 World Group II Play-offs taking place around the world.

The losing nations from the Davis Cup Qualifiers: Argentina, Belarus, Belgium, Brazil, Chile, India, Japan, Korea Republic, Netherlands, Slovakia, Uruguay and Uzbekistan will now contest World Group I ties in September alongside the winning nations from the World Group I Play-offs. Which include: Bolivia, Bosnia and Herzegovina, Finland, Israel, Lebanon, New Zealand, Norway, Peru, Portugal, Romania, Ukraine and Pakistan/Slovenia.

Play has been suspended in the World Group I Play-off between Pakistan and Slovenia due to bad weather, with play scheduled to resume on 8 March.

The losing nations from the World Group I Play-offs: Barbados, China, P.R., Chinese Taipei, Dominican Republic, Lithuania, Mexico, South Africa, Switzerland, Thailand, Turkey, Venezuela and Pakistan/Slovenia will now contest World Group II ties in September alongside the winning nations from the World Group II Play-offs: Bulgaria, Denmark, El Salvador, Estonia, Greece, Indonesia, Latvia, Morocco, Paraguay, Poland, Tunisia and Zimbabwe.

The losing nations from the World Group II Play-offs: Costa Rica, Egypt, Georgia, Guatemala, Hong Kong China, Jamaica, Kenya, Philippines, Puerto Rico, Sri Lanka, Syria and Vietnam will play in their respective regional Group III events later this year, with dates and venues to be confirmed in due course.

The draw for the 2020 Davis Cup Finals will be held on Thursday 12 March at the ITF offices in London at 16:00 GMT and will be livestreamed on DavisCup.com and DavisCupFinals.com.

The 18 nations will be drawn into six groups of three teams. Spain and Canada, as 2019 finalists, will be seeded No. 1 and No. 2 respectively, with seeds 3-6 determined by the Davis Cup Nations Ranking that will be published on Monday, 9 March.

The draws for World Group I and World Group II will be made on Friday 13 March and will also be livestreamed from the ITF offices on DavisCup.com. Each draw will consist of 12 ties, with the 12 seeded nations based on the Davis Cup Nations Ranking of Monday 9 March.

The Qualifier tie wise results were as follows:

CROATIA defeated INDIA 3-1

Venue: Dom Sportova, Zagreb, CRO (hard – indoor)

  • Borna Gojo (CRO) d. Prajnesh Gunneswaran (IND) 36 64 62
  • Marin Cilic (CRO) d. Ramkumar Ramanathan (IND) 76(8) 76(8)
  • Rohan Bopanna/Leander Paes (IND) d. Mate Pavic/Franko Skugor (CRO) 63 67(9) 75
  • Marin Cilic (CRO) d. Sumit Nagal (IND) 60 61
  • Borna Gojo (CRO) v Ramkumar Ramanathan (IND) – not played

AUSTRIA defeated URUGUAY 3-1

Venue: Steiermarkhalle Schwarzlsee, Graz I Premstätten, AUT (hard – indoor)

  • Dennis Novak (AUT) d. Martin Cuevas (URU) 62 64
  • Pablo Cuevas (URU) d. Jurij Rodionov (AUT) 67(7) 63 76(5)
  • Oliver Marach/Jurgen Melzer (AUT) d. Ariel Behar/Pablo Cuevas (URU) 46 63 75
  • Dennis Novak (AUT) d. Pablo Cuevas (URU) 26 63 64
  • Jurij Rodionov (AUT) v Martin Cuevas (URU) – not played

ECUADOR defeated JAPAN 3-0

Venue: Bourbon Beans Dome, Miki, JPN (hard – indoor)

  • Emilio Gomez (ECU) d. Go Soeda (JPN) 75 76(3)
  • Roberto Quiroz (ECU) d. Yasutaka Uchiyama (JPN) 76(4) 26 76(8)
  • Gonzalo Escobar/Diego Hidalgo (ECU) d. Ben Mclachlan/Yasutaka Uchiyama (JPN) 76(3) 63
  • Yasutaka Uchiyama (JPN) v Emilio Gomez (ECU) – not played
  • Go Soeda (JPN) v Roberto Quiroz (ECU) – not played

SWEDEN defeated CHILE 3-1

Venue: The Royal Tennis Hall (Kungl. Tennishallen), Stockholm, SWE (hard – indoor)

  • Mikael Ymer (SWE) d. Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) 62 63
  • Alejandro Tabilo (CHI) d. Elias Ymer (SWE) 64 63
  • Markus Eriksson/Robert Lindstedt (SWE) d. Marcelo Tomas Barrios Vera/Alejandro Tabilo (CHI) 64 64
  • Mikael Ymer (SWE) d. Alejandro Tabilo (CHI) 36 75 63
  • Elias Ymer (SWE) v Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) – not played

HUNGARY defeated BELGIUM 3-2

Venue: Fonix Hall, Debrecen, HUN (clay – indoor)

  • Ruben Bemelmans (BEL) d. Attila Balazs (HUN) 57 76(4) 64
  • Marton Fucsovics (HUN) d. Kimmer Coppejans (BEL) 62 57 64
  • Sander Gille/Joran Vliegen (BEL) d. Attila Balazs/Marton Fucsovics (HUN) 36 61 64
  • Attila Balazs (HUN) d. Kimmer Coppejans (BEL) 63 60
  • Marton Fucsovics (HUN) d. Ruben Bemelmans (BEL) 67(7) 64 62

COLOMBIA defeated ARGENTINA 3-1

Venue: Palacio de los Deportes, Bogotá, COL (clay – indoor)

  • Daniel Elahi Galan (COL) d. Leonardo Mayer (ARG) 61 64
  • Juan Ignacio Londero (ARG) d. Santiago Giraldo (COL) 67(6) 63 62
  • Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah (COL) d. Maximo Gonzalez/Horacio Zeballos (ARG) 63 67(3) 75
  • Daniel Elahi Galan (COL) d. Juan Ignacio Londero (ARG) 63 64
  • Santiago Giraldo (COL) v Leonardo Mayer (ARG) – not played

USA defeated UZBEKISTAN 4-0

Venue: Neal S. Blaisdell Center, Honolulu, USA (hard – indoor)

  • Reilly Opelka (USA) d. Denis Istomin (UZB) 62 75
  • Taylor Fritz (USA) d. Sanjar Fayziev (UZB) 61 62
  • Bob Bryan/Mike Bryan (USA) d. Sanjar Fayziev/Denis Istomin (UZB) 63 64
  • Tommy Paul (USA) d. Denis Istomin (UZB) 63 60
  • Reilly Opelka (USA) v Sanjar Fayziev (UZB) – not played

AUSTRALIA defeated BRAZIL 3-1

Venue: Memorial Drive Tennis Club, Adelaide, AUS (hard – outdoor)

  • Jordan Thompson (AUS) d. Thiago Monteiro (BRA) 64 64
  • John Millman (AUS) d. Thiago Seyboth Wild (BRA) 46 76(0) 62
  • Marcelo Demoliner/Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) d. James Duckworth/John Peers (AUS) 57 75 76(6)
  • John Millman (AUS) d. Thiago Monteiro (BRA) 67(6) 76(3) 76(3)
  • Jordan Thompson (AUS) v Thiago Seyboth Wild (BRA) – not played

ITALY defeated KOREA, REP. 4-0

Venue: Circolo Tennis Cagliari, Cagliari, ITA (clay – outdoor)

  • Fabio Fognini (ITA) d. Duckhee Lee (KOR) 60 63
  • Gianluca Mager (ITA) d. Ji Sung Nam (KOR) 63 75
  • Simone Bolelli/Fabio Fognini (ITA) d. Ji Sung Nam/Min-Kyu Song (KOR) 63 61
  • Stefano Travaglia (ITA) d. Yunseong Chung (KOR) 60 61
  • Gianluca Mager (ITA) v Duckhee Lee (KOR) – not played

GERMANY defeated BELARUS 4-1

Venue: Castello Düsseldorf, Düsseldorf, GER (hard – indoor)

  • Jan-Lennard Struff (GER) d. Ilya Ivashka (BLR) 64 64
  • Egor Gerasimov (BLR) d. Philipp Kohlschreiber (GER) 46 75 76(3)
  • Kevin Krawietz/Andreas Mies (GER) d. Ilya Ivashka/Andrei Vasilevski (BLR) 64 76(5)
  • Jan-Lennard Struff (GER) d. Egor Gerasimov (BLR) 63 62
  • Dominik Koepfer (GER) d. Daniil OSTAPENKOV (BLR) 60 62

KAZAKHSTAN defeated NETHERLANDS 3-1

Venue: National Tennis Center, Nur-Sultan, KAZ (hard – indoor)

  • Robin Haase (NED) d. Mikhail Kukushkin (KAZ) 64 67(2) 63
  • Alexander Bublik (KAZ) d. Tallon Griekspoor (NED) 76(4) 76(4)
  • Andrey Golubev/Aleksandr Nedovyesov (KAZ) d. Robin Haase/Jean-Julien Rojer (NED) 63 63
  • Alexander Bublik (KAZ) d. Robin Haase (NED) 76(4) 61
  • Mikhail Kukushkin (KAZ) v Tallon Griekspoor (NED) – not played

CZECH REPUBLIC defeated SLOVAKIA 3-1

Venue: AXA Arena NTC, Bratislava, SVK (clay – indoor)

  • Jiri Vesely (CZE) d. Jozef Kovalik (SVK) 63 75
  • Lukas Rosol (CZE) d. Andrej Martin (SVK) 64 64
  • Filip Polasek/Igor Zelenay (SVK) d. Jonas Forejtek/Zdenek Kolar (CZE) 64 64
  • Jiri Vesely (CZE) d. Andrej Martin (SVK) 46 75 75
  • Jozef Kovalik (SVK) v Lukas Rosol (CZE) – not played

WORLD GROUP I PLAY-OFFS

UKRAINE defeated CHINESE TAIPEI 3-2

Venue: Palace of Sports Yunist, Zaporizhzhia, UKR (hard – indoor)

  • Chun Hsin Tseng (TPE) d. Sergiy Stakhovsky (UKR) 36 61 62
  • Tung-Lin Wu (TPE) d. Illya Marchenko (UKR) 64 64
  • Denys Molchanov/Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Cheng-Peng Hsieh/Tsung-Hua Yang (TPE) 67(4) 64 64
  • Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Tung-Lin Wu (TPE) 76(3) 46 63
  • Illya Marchenko (UKR) d. Chun Hsin Tseng (TPE) 63 62

NORWAY defeated BARBADOS 4-0

Venue: Oslo Tennis Arena, Oslo, NOR (hard – indoor)

  • Viktor Durasovic (NOR) d. Darian King (BAR) 64 62
  • Casper Ruud (NOR) d. Haydn Lewis (BAR) 62 62
  • Viktor Durasovic/Casper Ruud (NOR) d. Haydn Lewis/Kaipo Marshall (BAR) 63 62
  • Lukas Hellum Lilleengen (NOR) d. Kaipo Marshall (BAR) 62 61
  • Viktor Durasovic (NOR) v Haydn Lewis (BAR) – not played

PORTUGAL defeated LITHUANIA 4-0

Venue: Siauliai Tennis Academy, Siauliai, LTU (hard – indoor)

  • Frederico Ferreira Silva (POR) d. Laurynas Grigelis (LTU) 67(6) 63 60
  • Joao Sousa (POR) d. Julius Tverijonas (LTU) 61 63
  • Joao Sousa/Pedro Sousa (POR) d. Laurynas Grigelis/Lukas Mugevicius (LTU) 63 61
  • Pedro Sousa (POR) d. Laurynas Grigelis (LTU) 76(5) 57 [10-3]
  • Julius Tverijonas (LTU) v Frederico Ferreira Silva (POR) – not played

BOLIVIA defeated DOMINICAN REPUBLIC 3-1

Venue: Club de Tenis Santa Cruz, Santa Cruz de la Sierra, BOL (clay – outdoor)

  • Hugo Dellien (BOL) d. Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 63 64
  • Roberto Cid Subervi (DOM) d. Federico Zeballos (BOL) 63 64
  • Hugo Dellien/Federico Zeballos (BOL) d. Roberto Cid Subervi/Nick Hardt (DOM) 63 62
  • Hugo Dellien (BOL) d. Roberto Cid Subervi (DOM) 75 64
  • Federico Zeballos (BOL) v Jose Hernandez-Fernandez (DOM) – not played

ISRAEL defeated TURKEY 3-1

Venue: Club Megasaray Tennis Centre, Antalya, TUR (clay – outdoor)

  • Daniel Cukierman (ISR) d. Cem Ilkel (TUR) 76(4) 62
  • Altug Celikbilek (TUR) d. Ben Patael (ISR) 75 16 64
  • Daniel Cukierman/Jonathan Erlich (ISR) d. Yanki Erel/Cem Ilkel (TUR) 63 61
  • Edan Leshem (ISR) d. Cem Ilkel (TUR) 62 76(4)
  • Altug Celikbilek (TUR) v Daniel Cukierman (ISR) – not played

BOSNIA AND HERZEGOVINA defeated SOUTH AFRICA 3-1

Venue: Arena Zenica, Zenica, BIH (hard – indoor)

  • Damir Dzumhur (BIH) d. Ruan Roelofse (RSA) 76(3) 75
  • Lloyd Harris (RSA) d. Mirza Basic (BIH) 75 62
  • Mirza Basic/Tomislav Brkic (BIH) d. Raven Klaasen/Ruan Roelofse (RSA) 76(4) 63
  • Damir Dzumhur (BIH) d. Lloyd Harris (RSA) 61 21 ret.
  • Mirza Basic (BIH) v Ruan Roelofse (RSA) – not played

FINLAND defeated MEXICO 3-2

Venue: Club Deportivo La Asunción, Metepec, MEX (clay – outdoor)

  • Patrik Niklas-Salminen (FIN) d. Manuel Sanchez (MEX) 64 64
  • Gerardo Lopez Villasenor (MEX) d. Otto Virtanen (FIN) 63 67(5) 75
  • Harri Heliovaara/Henri Kontinen (FIN) d. Santiago Gonzalez/Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) 63 76(6)
  • Gerardo Lopez Villasenor (MEX) d. Harri Heliovaara (FIN) 60 76(2)
  • Otto Virtanen (FIN) d. Manuel Sanchez (MEX) 62 76(6)

LEBANON defeated THAILAND 3-1

Venue: Automobile and Touring Club of Lebanon (ATCL), Jounieh, LBN (clay – outdoor)

  • Benjamin Hassan (LBN) d. Jirat Navasirisomboon (THA) 61 62
  • Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) d. Hasan Ibrahim (LBN) 76(8) 36 76(5)
  • Benjamin Hassan/Giovani Samaha (LBN) d. Kittirat Kerdlaphee/Phongsapak Kerdlaphee (THA) 63 67(7) 60
  • Benjamin Hassan (LBN) d. Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 62 60
  • Hasan Ibrahim (LBN) v Jirat Navasirisomboon (THA) – not played

NEW ZEALAND defeated VENEZUELA 3-1

Venue: ASB Tennis Arena, Auckland, NZL (hard – outdoor)

  • Finn Tearney (NZL) d. Jordi Munoz-Abreu (VEN) 64 64
  • Luis David Martinez (VEN) d. Ajeet Rai (NZL) 57 64 62
  • Marcus Daniell/Artem Sitak (NZL) d. Luis David Martinez/Jordi Munoz-Abreu (VEN) 63 76(3)
  • Rubin Statham (NZL) d. Brandon Perez (VEN) 62 67(3) 41 ret.
  • Finn Tearney (NZL) v Luis David Martinez (VEN) – not played

PERU defeated SWITZERLAND 3-1

Venue: Club Lawn Tennis de la Exposición, Lima, PER (clay – outdoor)

  • Juan Pablo Varillas (PER) d. Sandro Ehrat (SUI) 76(4) 76(3)
  • Henri Laaksonen (SUI) d. Nicolas Alvarez (PER) 64 64
  • Sergio Galdos/Jorge Brian Panta (PER) d. Sandro Ehrat/Luca Margaroli (SUI) 75 76(8)
  • Juan Pablo Varillas (PER) d. Henri Laaksonen (SUI) 63 36 76(3)
  • Nicolas Alvarez (PER) v Sandro Ehrat (SUI) – not played

PAKISTAN v SLOVENIA – rain delay

Venue: Pakistan Sports Complex, Islamabad, PAK (grass – outdoor)

  • Aisam Qureshi (PAK) v Nik Razborsek (SLO)
  • Aqeel Khan (PAK) v Blaz Kavcic (SLO)
  • Aqeel Khan/Aisam Qureshi (PAK) v Blaz Kavcic/Tom Kocevar-Desman (SLO)
  • Aisam Qureshi (PAK) v Blaz Kavcic (SLO)
  • Aqeel Khan (PAK) v Nik Razborsek (SLO)

ROMANIA defeated CHINA, P.R. Walkover

WORLD GROUP II PLAY-OFFS

LATVIA defeated EGYPT 4-1

Venue: National Tennis Centre Lielupe, Jurmala, LAT (hard – indoor)

  • Mohamed Safwat (EGY) d. Karlis Ozolins (LAT) 76(9) 75
  • Ernests Gulbis (LAT) d. Karim-Mohamed Maamoun (EGY) 64 63
  • Ernests Gulbis/Karlis Ozolins (LAT) d. Karim-Mohamed Maamoun/Mohamed Safwat (EGY) 63 64
  • Ernests Gulbis (LAT) d. Mohamed Safwat (EGY) 62 64
  • Robert Strombachs (LAT) d. Amr Elsayed Abdou Ahmed Mohamed (EGY) 63 76(3)

DENMARK defeated PUERTO RICO 5-0

Venue: Holbæk Sportsby, Holbæk, DEN (hard – indoor)

  • Mikael Torpegaard (DEN) d. Quinton Vega (PUR) 76(5) 60
  • Holger Vitus Nodskov Rune (DEN) d. Ignacio Garcia (PUR) 46 63 60
  • Soren Hess-Olesen/Frederik Nielsen (DEN) d. Ignacio Garcia/Quinton Vega (PUR) 61 62
  • Frederik Nielsen (DEN) d. Ignacio Garcia (PUR) 76(5) 62
  • Holger Vitus Nodskov Rune (DEN) d. Quinton Vega (PUR) 61 76(4)

EL SALVADOR defeated JAMAICA 3-1

Venue: Polideportivo de Ciudad Merliot, San Salvador, ESA (hard – outdoor)

  • Blaise Bicknell (JAM) d. Alberto Emmanuel Alvarado Larin (ESA) 63 62
  • Marcelo Arevalo (ESA) d. Rowland Phillips (JAM) 63 67(4) 62
  • Marcelo Arevalo/Lluis Miralles (ESA) d. Blaise Bicknell/Rowland Phillips (JAM) 63 62
  • Marcelo Arevalo (ESA) d. Blaise Bicknell (JAM) 64 76(5)
  • Alberto Emmanuel Alvarado Larin (ESA) v Rowland Phillips (JAM) – not played

ESTONIA defeated GEORGIA 4-1

Venue: Alex Metreveli Tennis Club “Mziuri”, Tbilisi, GEO (hard – outdoor)

  • Nikoloz Basilashvili (GEO) d. Vladimir Ivanov (EST) 64 61
  • Kristjan Tamm (EST) d. Aleksandre Metreveli (GEO) 64 46 63
  • Vladimir Ivanov/Mattias Siimar (EST) d. Aleksandre Metreveli/George Tsivadze (GEO) 36 63 63
  • Kristjan Tamm (EST) d. Zura Tkemaladze (GEO) 63 26 75
  • Daniil Glinka (EST) d. Nikoloz Davlianidze (GEO) 60 57 [10-3]

PARAGUAY defeated SRI LANKA 4-0

Venue: Club Internacional de Tenis, Asuncion, PAR (clay – outdoor)

  • Adolfo Daniel Vallejo (PAR) d. Sharmal Dissanayake (SRI) 64 64
  • Martin Antonio Vergara del Puerto (PAR) d. Yasitha De Silva (SRI) 75 63
  • Juan Borba/Ayed Zatar (PAR) d. Yasitha De Silva/Sharmal Dissanayake (SRI) 61 64
  • Adolfo Daniel Vallejo (PAR) d. Thehan Sanjaya Wijemanne (SRI) 61 61
  • Martin Antonio Vergara del Puerto (PAR) v Sharmal Dissanayake (SRI) – not played

MOROCCO defeated VIETNAM 4-0

Venue: Royal Tennis Club de Marrakech, Marrakech, MAR (clay – outdoor)

  • Lamine Ouahab (MAR) d. Nam Hoang Ly (VIE) 63 62
  • Adam Moundir (MAR) d. Phuong Van Nguyen (VIE) 61 64
  • Anas Fattar/Lamine Ouahab (MAR) d. Quoc-Khanh Le/Nam Hoang Ly (VIE) 64 61
  • Aissa BENCHAKROUN (MAR) d. Linh Giang Trinh (VIE) 26 63 [10-4]

INDONESIA defeated KENYA 4-0

Venue: Stadion Tenis Gelora Bung Karno, Jakarta, INA (hard – outdoor)

  • Christopher Rungkat (INA) d. Sheil Kotecha (KEN) 61 62
  • David Agung Susanto (INA) d. Ismael Changawa Ruwa Mzai (KEN) 62 64
  • Christopher Rungkat/David Agung Susanto (INA) d. Ismael Changawa Ruwa Mzai/Ibrahim Kibet Yego (KEN) 67(2) 76(6) 76(3)
  • Gunawan Trismuwantara (INA) d. Kevin Cheruiyot (KEN) 64 62
  • Christopher Rungkat (INA) v Ismael Changawa Ruwa Mzai (KEN) – not played

TUNISIA defeated GUATEMALA 3-1

Venue: Federación Nacional De Tenis, Guatemala, GUA (hard – outdoor)

  • Wilfredo Gonzalez (GUA) d. Aziz Dougaz (TUN) 63 36 75
  • Malek Jaziri (TUN) d. Franz Luna Lavidalie (GUA) 62 63
  • Moez Echargui/Malek Jaziri (TUN) d. Sebastian Dominguez/Wilfredo Gonzalez (GUA) 76(4) 75
  • Malek Jaziri (TUN) d. Wilfredo Gonzalez (GUA) 62 64
  • Franz Luna Lavidalie (GUA) v Aziz Dougaz (TUN) – not played

BULGARIA defeated COSTA RICA 3-1

Venue: Costa Rica Country Club, San Jose, CRC (hard – outdoor)

  • Dimitar Kuzmanov (BUL) d. Julian Saborio (CRC) 64 62
  • Alexandar Lazarov (BUL) d. Jesse Flores (CRC) 75 46 63
  • Jesse Flores/Pablo Nunez (CRC) d Adrian Andreev/Alexandar Lazarov (BUL) 76(9) 64 76(10)
  • Dimitar Kuzmanov (BUL) d. Jesse Flores (CRC) 64 63
  • Julian Saborio (CRC) v Alexandar Lazarov (BUL)

POLAND defeated HONG KONG, CHINA 4-0

Venue: Arena Kalisz, Kalisz, POL (hard – indoor)

  • Kacper Zuk (POL) d. Ching Lam (HKG) 62 61
  • Jerzy Janowicz (POL) d. Pak Long Yeung (HKG) 67(5) 75 64
  • Szymon Walkow/Jan Zielinski (POL) d. Ching Lam/Pak Long Yeung (HKG) 63 67(6) 63
  • Maks Kasnikowski (POL) d. Wai Yu Kai (HKG) 16 62 10-3
  • Jerzy Janowicz (POL) v Ching Lam (HKG) – not played

ZIMBABWE defeated SYRIA 3-1

Venue: Harare Sports Club, Harare, ZIM (hard – outdoor)

  • Hazem Naw (SYR) d. Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM) 63 63
  • Benjamin Lock (ZIM) d. Amer Naow (SYR) 63 63
  • Benjamin Lock/Courtney John Lock (ZIM) d. Yacoub Makzoume/Hazem Naw (SYR) 61 46 63
  • Benjamin Lock (ZIM) d. Hazem Naw (SYR) 64 64
  • Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM) v Yacoub Makzoume (SYR) – not played

GREECE defeated PHILIPPINES 4-1

Venue: Philippine Columbian Association, Metro Manila, PHI (clay – indoor)

  • Stefanos Tsitsipas (GRE) d. Alberto Lim (PHI) 62 61
  • Petros Tsitsipas (GRE) d. Jeson Patrombon (PHI) 62 61
  • Francis Casey Alcantara/Ruben Gonzales (PHI) d. Markos Kalovelonis/Petros Tsitsipas (GRE) 76(5) 64
  • Stefanos Tsitsipas (GRE) d. Jeson Patrombon (PHI) 62 61
  • Petros Tsitsipas (GRE) d. Eric Jr. Olivarez (PHI) 64 75

Davis Cup by Rakuten is the World Cup of Tennis. Founded in 1900, it is the largest annual international team competition in sport, with 142 nations entered in 2020. Starting in 2019, the new format sees the top 18 nations contesting the Davis Cup Finals in a week-long season finale to crown the Davis Cup champions. The 2020 Finals will see the 2019 semi-finalists and two wild card nations joined by the 12 winning teams from the 2020 Qualifiers on 6–7 March.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here