The latest results were announced by ITF for the Davis Cup by BNP Paribas of the ties taking place on 2-4 February. A total of 32 ties are being held this weekend.
Davis Cup is the largest annual international team competition in sport, with 133 teams entered in 2018. The competition is 118 years old, having been founded in 1900.

The title sponsor is BNP Paribas (Official Bank of Davis Cup). International sponsors are Rolex (Official Timekeeper) and Adecco (Official HR Sponsor), while Head (Official Ball) is an international partner. beIN SPORTS is the Official Global Media Rights Partner.

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I FIRST ROUND 
 
CHINA defeated NEW ZEALAND 3-1 
Venue: Tianjin Tennis Center, Tianjin, CHN (hard – indoor)
  • Jose Statham (NZL) d. Wu Di (CHN) 26 64 64
  • Zhang Ze (CHN) d. Michael Venus (NZL) 57 61 62
  • Gong Mao-Xin/Zhang Ze (CHN) d. Marcus Daniell/Artem Sitak (NZL) 64 64
  • Wu Yibing (CHN) d. Jose Statham (NZL) 16 63 64
  • Wu Di (CHN) v Michael Venus (NZL) – not played
 
PAKISTAN defeated KOREA, REPUBLIC 4-0 
Venue: Pakistan Sports Complex, Islamabad, PAK (grass – outdoor)
  • Aisam Qureshi (PAK) d. Kwon Soonwoo (KOR) 63 16 76(6)
  • Aqeel Khan (PAK) d. Hong Seong Chan (KOR) 46 75 75
  • Aqeel Khan/Aisam Qureshi (PAK) d. Kwon Soonwoo/Lim Yong-Kyu (KOR) 76(8) 64
  • Mohammad Abid Ali Khan Akbar (PAK) d. Park Minjong (KOR) 76(2) 76(5)
  • Aisam Qureshi (PAK) v Seong Chan Hong (KOR) – not played

 

 WORLD GROUP FIRST ROUND
FRANCE leads NETHERLANDS 2-1 
Venue: Halle Olympique, Albertville, FRA (hard – indoor)
  • Thiemo de Bakker (NED) d. Adrian Mannarino (FRA) 76(4) 63 63
  • Richard Gasquet (FRA) d. Robin Haase (NED) 64 76(3) 36 75
  • Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (FRA) d. Robin Haase/Jean-Julien Rojer (NED) 76(6) 63 67(3) 76(2)
  • Adrian Mannarino (FRA) v Robin Haase (NED)
  • Richard Gasquet (FRA) v Thiemo de Bakker (NED)
ITALY leads JAPAN 2-1 
Venue: Morioka Takaya Arena, Morioka, JPN (hard – indoor)
  • Fabio Fognini (ITA) d. Taro Daniel (JPN) 64 36 46 63 62
  • Yuichi Sugita (JPN) d. Andreas Seppi (ITA) 46 62 64 46 76(1)
  • Simone Bolelli/Fabio Fognini (ITA) d. Ben Mclachlan/Yasutaka Uchiyama (JPN) 75 67(4) 76(3) 75
  • Yuichi Sugita (JPN) v Fabio Fognini (ITA)
  • Taro Daniel (JPN) v Andreas Seppi (ITA)
SPAIN leads GREAT BRITAIN 2-1 
Venue: Club de Tenis Puente Romano, Marbella, ESP (clay – outdoor)
  • Albert Ramos-Vinolas (ESP) d. Liam Broady (GBR) 63 64 76(6)
  • Cameron Norrie (GBR) d. Roberto Bautista Agut (ESP) 46 36 63 62 62
  • Pablo Carreno Busta/Feliciano Lopez (ESP) d. Dominic Inglot/Jamie Murray (GBR) 64 64 76(4)
  • Albert Ramos-Vinolas (ESP) v Cameron Norrie (GBR) Roberto Bautista Agut (ESP) v Liam Broady (GBR)
GERMANY leads AUSTRALIA 2-1 
Venue: Pat Rafter Arena, Brisbane, AUS (hard Рoutdoor) 
  • Alexander Zverev (GER) d. Alex de Minaur (AUS) 75 46 46 63 76(4)
  • Nick Kyrgios (AUS) d. Jan-Lennard Struff (GER) 64 64 64
  • Tim Puetz/Jan-Lennard Struff (GER) d. Matthew Ebden/John Peers (AUS) 64 67(1) 62 67(4) 64
  • Nick Kyrgios (AUS) v Alexander Zverev (GER)
  • Alex de Minaur (AUS) v Jan-Lennard Struff (GER)
KAZAKHSTAN defeated SWITZERLAND 3-0 
Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (hard – indoor)
  • Dmitry Popko (KAZ) d. Henri Laaksonen (SUI) 62 76(7) 36 75
  • Mikhail Kukushkin (KAZ) d. Adrian Bodmer (SUI) 36 63 62 63
  • Timur Khabibulin/Aleksandr Nedovyesov (KAZ) d. Marc-Andrea Huesler/Luca Margaroli (SUI) 64 64 36 67(5) 63
  • Mikhail Kukushkin (KAZ) v Henri Laaksonen (SUI)
  • Dmitry Popko (KAZ) v Adrian Bodmer (SUI)
CROATIA leads CANADA 2-1 
Venue: Sportska Dvorana Gradski Vrt, Osijek, CRO (clay – indoor)
  • Borna Coric (CRO) d. Vasek Pospisil (CAN) 36 62 63 62
  • Denis Shapovalov (CAN) d. Viktor Galovic (CRO) 64 64 62
  • Marin Cilic/Ivan Dodig (CRO) d. Daniel Nestor/Vasek Pospisil (CAN) 26 36 64 75 62
  • Borna Coric (CRO) v Denis Shapovalov (CAN)
  • Viktor Galovic (CRO) v Vasek Pospisil (CAN)
USA defeated SERBIA 3-0 
Venue: Sportski Centar Cair, Nis, SRB (clay Рindoor) 
  • Sam Querrey (USA) d. Laslo Djere (SRB) 67(4)¬†62 75 64
  • John Isner (USA) d. Dusan Lajovic (SRB) 64 67(7) 63 36 76(4)
  • Ryan Harrison/Steve Johnson (USA) d. Nikola Milojevic/Miljan Zekic (SRB) 67(3) 62 75 64
  • Dusan Lajovic (SRB) v Sam Querrey (USA)
  • Laslo Djere (SRB) v John Isner (USA)
BELGIUM leads HUNGARY 2-1 
Venue: Country Hall du Sart-Tilman, Liège, BEL (hard Рindoor) 
  • Ruben Bemelmans (BEL) d. Marton Fucsovics (HUN) 64 46 76(5) 63
  • David Goffin (BEL) d. Attila Balazs (HUN) 64 64 60
  • Attila Balazs/Marton Fucsovics (HUN) d. Ruben Bemelmans/Joris de Loore (BEL) 63 64 67(2) 46 75
  • David Goffin (BEL) v Marton Fucsovics (HUN)
  • Ruben Bemelmans (BEL) v Attila Balazs (HUN)
EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I FIRST ROUND 
 
ISRAEL defeated SOUTH AFRICA 3-2 
Venue: Irene Country Club, Centurion, RSA (hard Рoutdoor) 
  • Lloyd Harris (RSA) d. Edan Leshem (ISR) 75 64
  • Dudi Sela (ISR) d. Nicolaas Scholtz (RSA) 61 67(1) 75
  • Raven Klaasen/Ruan Roelofse (RSA) d. Jonathan Erlich/Dudi Sela (ISR) 57 64 64
  • Dudi Sela (ISR) d. Lloyd Harris (RSA) 76(2) 61
  • Edan Leshem (ISR) d. Nicolaas Scholtz (RSA) 63 75
SWEDEN defeated UKRAINE 3-2 
Venue: Megaron Tennis Club, Dnipro, UKR (hard – indoor)
  • Mikael Ymer (SWE) d. Sergiy Stakhovsky (UKR) 76(6) 62
  • Elias Ymer (SWE) d. Artem Smirnov (UKR) 62 63
  • Denys Molchanov/Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Markus Eriksson/Andreas Siljestrom (SWE) 76(4) 46 62
  • Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Elias Ymer (SWE) 64 64
  • Mikael Ymer (SWE) d. Artem Smirnov (UKR) 64 62
AUSTRIA defeated BELARUS 5-0 
Venue: VAZ St. Polten, St. Polten, AUT (clay Рindoor) 
  • Gerald Melzer (AUT) d. Ilya Ivashka (BLR) 26 75 64
  • Dominic Thiem (AUT) d. Dzmitry Zhyrmont (BLR) 63 63
  • Oliver Marach/Philipp Oswald (AUT) d. Ilya Ivashka/Andrei Vasilevski (BLR) 63 76(5)
  • Dominic Thiem (AUT) d. Ilya Ivashka (BLR) 64 76(5)
  • Dennis Novak (AUT) d. Yaraslav Shyla (BLR) 76(1) 60
 
AMERICAS ZONE GROUP I FIRST ROUND 
 
CHILE defeated ECUADOR 3-1 
Venue: Estadio Nacional РCourt Central Anita Lizana, Santiago, CHI (clay Рoutdoor) 
  • Nicolas Jarry (CHI) d. Ivan Endara (ECU) 62 63
  • Roberto Quiroz (ECU) d. Gonzalo Lama (CHI) 63 67(11) 63
  • Nicolas Jarry/Hans Podlipnik-Castillo (CHI) d. Diego Hidalgo/Roberto Quiroz (ECU) 76(6) 76(5)
  • Nicolas Jarry (CHI) d. Roberto Quiroz (ECU) 64 76(6)
  • Gonzalo Lama (CHI) v Ivan Endara (ECU) – not played
COLOMBIA defeated BARBADOS 4-0 
Venue: National Tennis Centre, St. Michael, BAR (hard Рoutdoor) 
  • Daniel Elahi Galan (COL) d. Haydn Lewis (BAR) 60 64
  • Alejandro Gonzalez (COL) d. Darian King (BAR) 75 63
  • Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah (COL) d. Darian King/Haydn Lewis (BAR) 62 76(4)
  • Cristian Rodriguez (COL) d. Xavier Lawrence (BAR) 63 60
  • Haydn Lewis (BAR) v Alejandro Gonzalez (COL) – not played
BRAZIL defeated DOMINICAN REPUBLIC 3-2 
Venue: Club Deportivo Naco, Santo Domingo, DOM (hard Рoutdoor) 
  • Jose Hernandez-Fernandez (DOM) d. Joao Pedro Sorgi (BRA) 62 46 76(3)
  • Thiago Monteiro (BRA) d. Roberto Cid Subervi (DOM) 67(6) 75 62
  • Marcelo Demoliner/Marcelo Melo (BRA) d. Nick Hardt/Jose Olivares (DOM) 63 64
  • Jose Hernandez-Fernandez (DOM) d. Thiago Monteiro (BRA) 64 76(4)
  • Joao Pedro Sorgi (BRA) d. Roberto Cid Subervi (DOM) 67(8) 61 64
 EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II FIRST ROUND 
 
ROMANIA level with LUXEMBOURG 1-1 
Venue: Sala Polivalenta Piatra Neamt, Piatra Neamt, ROU (hard Рindoor) 
  • Ugo Nastasi (LUX) d. Nicolae Frunza (ROU) 76(5) 16 63
  • Marius Copil (ROU) d. Christophe Tholl (LUX) 63 62
  • Florin Mergea/Horia Tecau (ROU) v Ugo Nastasi/Christophe Tholl (LUX)
  • Marius Copil (ROU) v Ugo Nastasi (LUX)
  • Nicolae Frunza (ROU) v Christophe Tholl (LUX)
MOROCCO leads GEORGIA 2-0 
Venue: Royal Tennis Club de Marrakech, Marrakech, MAR (clay Рoutdoor) 
  • Lamine Ouahab (MAR) d. George Tsivadze (GEO) 63 63
  • Amine Ahouda (MAR) d. Nikoloz Basilashvili (GEO) 36 63 63
  • Yassine Idmbarek/Lamine Ouahab (MAR) v Nikoloz Basilashvili/Aleksandre Metreveli (GEO)
  • Lamine Ouahab (MAR) v Nikoloz Basilashvili (GEO)
  • Amine Ahouda (MAR) v George Tsivadze (GEO)
 SLOVENIA level with POLAND 1-1 
Venue: Lukna Sports Hall, Maribor, SLO (hard Рindoor) 
  • Aljaz Bedene (SLO) d. Hubert Hurkacz (POL) 64 75
  • Kamil Majchrzak (POL) d. Blaz Rola (SLO) 64 62
  • Aljaz Bedene/Blaz Rola (SLO) v Mateusz Kowalczyk/Marcin Matkowski (POL)
  • Aljaz Bedene (SLO) v Kamil Majchrzak (POL)
  • Blaz Rola (SLO) v Hubert Hurkacz (POL)
ZIMBABWE leads TURKEY 2-0 
Venue: Harare Sports Club, Harare, ZIM (hard Рoutdoor) 
  • Benjamin Lock (ZIM) d. Altug Celikbilek (TUR) 64 16 63
  • Takanyi Garanganga (ZIM) d. Cem Ilkel (TUR) 64 75
  • Takanyi Garanganga/Benjamin Lock (ZIM) v Sarp Agabigun/Tuna Altuna (TUR)
  • Benjamin Lock (ZIM) v Cem Ilkel (TUR)
  • Takanyi Garanganga (ZIM) v Altug Celikbilek (TUR)
 EGYPT leads NORWAY 2-0 
Venue: Soho Square, Sharm ElSheikh, EGY (hard Рoutdoor) 
  • Mohamed Safwat (EGY) d. Simen Sunde Bratholm (NOR) 64 61
  • Karim-Mohamed Maamoun (EGY) d. Viktor Durasovic (NOR) 60 64
  • Youssef Hossam/Mohamed Safwat (EGY) v Simen Sunde Bratholm/Viktor Durasovic (NOR)
  • Mohamed Safwat (EGY) v Viktor Durasovic (NOR)
  • Karim-Mohamed Maamoun (EGY) v Simen Sunde Bratholm (NOR)
IRELAND level with DENMARK 1-1 
Venue: Birkerod Idraetscenter, Birkerod, DEN (hard Рindoor) 
  • Frederik Nielsen (DEN) d. Simon Carr (IRL) 63 76(2) ‘
  • Peter Bothwell (IRL) d. Soren Hess-Olesen (DEN) 57 61 63
  • Thomas Kromann/Frederik Nielsen (DEN) v Peter Bothwell/Simon Carr (IRL)
  • Frederik Nielsen (DEN) v Peter Bothwell (IRL)
  • Soren Hess-Olesen (DEN) v Simon Carr (IRL)
TUNISIA level with FINLAND 1-1 
Venue: Tennis Courts Cite Nationale Sportive El Menzah, Tunis, TUN (hard Рoutdoor) 
  • Malek Jaziri (TUN) d. Harri Heliovaara (FIN) 62 75
  • Emil Ruusuvuori (FIN) d. Aziz Dougaz (TUN) 64 61
  • Anis Ghorbel/Skander Mansouri (TUN) v Henri Kontinen/Patrik Niklas-Salminen (FIN)
  • Malek Jaziri (TUN) v Emil Ruusuvuori (FIN)
  • Aziz Dougaz (TUN) v Harri Heliovaara (FIN)
LITHUANIA leads ESTONIA 2-0 
Venue: Siauliai Tennis School, Siauliai, LTU (hard Рindoor) 
  • Laurynas Grigelis (LTU) d. Jurgen Zopp (EST) 75 62
  • Ricardas Berankis (LTU) d. Kenneth Raisma (EST) 75 76(3)
  • Laurynas Grigelis/Lukas Mugevicius (LTU) v Kenneth Raisma/Mattias Siimar (EST)
  • Ricardas Berankis (LTU) v Jurgen Zopp (EST)
  • Laurynas Grigelis (LTU) v Kenneth Raisma (EST)
 ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II FIRST ROUND  
 
THAILAND level with SRI LANKA 1-1 
Venue: Sri Lanka Tennis Association, Colombo, SRI (clay – outdoor)
  • Sharmal Dissanayake (SRI) d. Jirat Navasirisomboon (THA) 64 75
  • Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) d. Yasitha De Silva (SRI) 63 63
  • Sankha Atukorale/Alex Fairbanks (SRI) v Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA)
  • Sharmal Dissanayake (SRI) v Wishaya Trongcharoenchaikul (THA)
  • Yasitha De Silva (SRI) v Jirat Navasirisomboon (THA)
PHILIPPINES level with INDONESIA 1-1 
Venue: Gelora Bung Karno Tennis Stadium Complex, Jakarta, INA (hard Рoutdoor) 
  • Alberto Lim (PHI) d. M Althaf Dhaifullah (INA) 63 62
  • David Agung Susanto (INA) d. Jeson Patrombon (PHI) 62 75
  • Justin Barki/David Agung Susanto (INA) v Francis Casey Alcantara/Jurence Zosimo Mendoza (PHI)
  • David Agung Susanto (INA) v Alberto Lim (PHI)
  • M Althaf Dhaifullah (INA) v Jeson Patrombon (PHI)
HONG KONG leads IRAN 2-0 
Venue: Victoria Park Tennis Stadium, Causeway Bay, HKG (hard Рoutdoor) 
  • Anthony Jackie Tang (HKG) d. Shahin Khaledan (IRI) 76(1) 64
  • Hong Kit Wong (HKG) d. Mohsen Hossein Zade (IRI) 62 63
  • Chun Hun Wong/Pak Long Yeung (HKG) v Anoosha Shahgholi/Ashkan Shokoofi (IRI)
  • Hong Kit Wong (HKG) v Shahin Khaledan (IRI) Anthony
  • Jackie Tang (HKG) v Mohsen Hossein Zade (IRI)
LEBANON leads CHINESE TAIPEI 2-0 
Venue: Taadod Sports Academy, Beirut, LBN (hard Рindoor) 
  • Benjamin Hassan (LBN) d. Cheng-Yu Yu (TPE) 57 63 64
  • Hady Habib (LBN) d. Kuan-Yi Lee (TPE) 64 63
  • Jad Ballout/Giovani Samaha (LBN) v Ti Chen/Cheng-Yu Yu (TPE)
  • Benjamin Hassan (LBN) v Kuan-Yi Lee (TPE)
  • Hady Habib (LBN) v Cheng-Yu Yu (TPE)
 AMERICAS ZONE GROUP II FIRST ROUND 
 
VENEZUELA level with GUATEMALA 1-1 
Venue: Federacion Nacional de Tenis, Guatemala, GUA (hard Рoutdoor) 
  • Ricardo Rodriguez (VEN) d. Wilfredo Gonzalez (GUA) 76(4) 76(4)
  • Christopher Diaz-Figueroa (GUA) d. Jordi Munoz-Abreu (VEN) 62 63
  • Stefan Emilio Gonzalez /Wilfredo Gonzalez (GUA) v Luis David Martinez/Roberto Maytin (VEN)
  • Christopher Diaz-Figueroa (GUA) v Ricardo Rodriguez (VEN)
  • Wilfredo Gonzalez (GUA) v Jordi Munoz-Abreu (VEN)
EL SALVADOR level with URUGUAY 1-1 
Venue: Circulo Deportivo Internacional, San Salvador, ESA (hard Рoutdoor) 
  • Pablo Cuevas (URU) d. Alberto Emmanuel Alvarado Larin (ESA) 61 63
  • Marcelo Arevalo (ESA) d. Martin Cuevas (URU) 63 67(4) 76(5)
  • Marcelo Arevalo/Rafael Arevalo (ESA) v Martin Cuevas/Pablo Cuevas (URU)
  • Marcelo Arevalo (ESA) v Pablo Cuevas (URU)
  • Alberto Emmanuel Alvarado Larin (ESA) v Martin Cuevas (URU)
MEXICO leads PUERTO RICO 2-0 
Venue: Cancha Central Club Campestre, Tijuana, MEX (hard Рoutdoor) 
  • Manuel Sanchez (MEX) d. Ignacio Garcia (PUR) 76(5) 64
  • Luis Patino (MEX) d. Alex Diaz (PUR) 63 64
  • Santiago Gonzalez/Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) v Sebastian Arcila/Alex Diaz (PUR)
  • Manuel Sanchez (MEX) v Alex Diaz (PUR)
  • Luis Patino (MEX) v Ignacio Garcia (PUR)
PERU leads BOLIVIA 2-0 
Venue: Isaac Gorostiaga, La Paz, BOL (clay Рoutdoor) 
  • Duilio Beretta (PER) d. Hugo Dellien (BOL) 62 62
  • Juan Pablo Varillas (PER) d. Federico Zeballos (BOL) 76(8) 64
  • Hugo Dellien/Federico Zeballos (BOL) v Duilio Beretta/Sergio Galdos (PER)
  • Hugo Dellien (BOL) v Juan Pablo Varillas (PER)
  • Federico Zeballos (BOL) v Duilio Beretta (PER)

 

For updates regularly visit: Allsportspk

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here