All Pakistan National Ranking Badminton Tournament, being played in Charsadda, on its third day had players qualify for the Semi finals.

For Men’s Singles Semi Final Murad Ali (KP), Amir Saeed , Awais Zahid and Muqeet Tahir of Wapda qualified. In the Women Singles Mahoor Shahzad (Wapda), Palwasha Bashir (Sindh), Bushra Qayum (Wapda) and Alja Tariq (Bal) reached the semi finals. 

Day 3 Results were as under: 

Men Singles – Quarter Final

Murad Ali (KP) beat Anjum Bashir (PB) by 27-25, 21-18

Amir Saeed (Wapda) beat Raja Muhammad Hasnain (PB) by 21-17, 21-19

Awais Zahid (Wapda) beat Hafiz Irfan Saeed (Wapda) by 23-21, 21-18

Muqeet Tahir (Wapda) beat Shoaib Riaz (Wapda) by 21-12, 21-19

Women Singles – Quarter Final

Mahoor Shahzad (Wapda) beat Khizra Rasheed (Wapda) by 21-6, 21-5

Bushra Akram (Wapda) beat Sehra Akram (Wapda) by 15-21, 23-21, 21-16

Palwasha Bashir (Sindh) beat Wirda Gohar (SNGPL) by 21-11, 21-10

Alja Tariq (Balo) beat Zubaira Islam (SNGPL) 21-9 , 21-7

Boys Single U-13 – Quarter Final

Najam Ul Saqib (KP) beat Zainul Abdin (PB) by 21-11, 21-11

Muhammad Salman (ISB) beat Haseeb Khan (KP) by 17-21, 21-13, 21-13

Khuzaima Shahzad (PB) beat Muhammad Haris (KP) by 21-13, 21-8

Girls Single U-13 – Quarter Final

Mirha Farhan (Sindh) beat Noor Ul Ain (PB) by 21-18, 21-7

Khkhula Zaman (KP) beat Fatima Zaheer (PB) by 21-11, 21-2

Women Doubles – Quarter Final

Mahoor Shahzad & Ghazala Siddique (Wapda) beat Hadia Ashfaq & Quratulain (PB) by 21-10, 21-7

Palwasha Bashir (Sindh) & Saima Waqas (Wapda) beat Sidra Irfan (Wapda) & Wirda Gohar (SNGPL) by 21-9, 21-5

Zubaira Islam (SNGPL) & Bushra Qayum (Wapda) beat Maryam Haneef & Sana Haneef (Sindh) by 21-8, 21-8

Sehra Akram & Huma Javed (Wapda) beat Khizra Rasheed & Mehmoona Ameer (Wapda) by 21-18, 21-19

Results of last night matches: 

Men Singles – Pre Quarter

Murad Ali (KP) beat Shahmeer Iftikhar (SNGPL) by 21-17, 21-16

Amir Saeed (Wapda) beat Raza Ali (PB) by 17-21, 21-6, 21-12

Anjum Bashir (PB) beat Abuzar Rasheed (PB) by 21-13, 21-18

Raja Muhammad Hasnain (PB) beat Raja Zulqarnain Haider (Wapda) by 21-17, 21-11

Awais Zahid (Wapda) beat Muqsit Islam (Army) by 21-17, 21-9

Hafiz Irfan Saeed (Wapda) beat Ali Mehdi (Wapda) by 21-16, 21-12

Muqeet Tahir (Wapda) beat Abdur Rehman (Wapda) by 21-10, 21-13

Shoaib Riaz (Wapda) beat M Ali Larosh (Wapda) by 21-14, 21-13

Women Singles – Pre Quarter Final

Mahoor Shahzad (Wapda) beat Urooj Ahmed (KP) by 21-8, 21-7

Khizra Rasheed (Wapda) beat Khadija Nasir (PB) by 21-13, 21-13

Palwasha Bashir (Sindh) beat Sehar Majeed (PB) by 21-6, 21-6

Warda Gohar (SNGPL) beat Anmol Rasheed (Wapda) by 21-16, 22-20

Sehra Akram (Wapda) beat Sumaya Tariq (Army) by 21-10, 21-16

Bushra Qayum (Wapda) beat Laiba Masoud (Wapda) by 21-14, 21-12

Zubaira Islam (SNGPL) beat Saima Waqas (Wapda) by 21-8, 21-8

Alja Tariq (Balo) beat Ghazala Siddique (Wapda) by 21-18, 21-17

Men Doubles – 1st Round

Awais Zahid & M Ali Larosh (Wapad) beat M. Rizwan & Hafiz Wasif (Wapda) by 23-21, 21-19

Ahmed Tariq (SNGPL) & Ahmed Faizan (Wapda) beat Tayyab Shafiq & Shehroz Jamil (Wapda) by 21-23, 21-17, 21-19

Hashir Bashir (Wapda) & Murad Ali (KP) beat Ali Nawab & Ahsan Asif (Wapda) by 21-16, 21-12

Waqas Ahmed & Irfan Mehmood (Wapda) beat Uzair & Usama (KP) by 21-11, 21-13

Hafiz Irfan & Azeem Sarwar (Wapda) beat Rohan Haseeb & Rohail Haseeb (PB) by 21-16, 21-13

Adnan Aziz & Shabbar Hussain (Wapda) beat Kashif Nawaz (Wapda) & Hamid Jamal (KP) by 21-18, 21-13

Anjum Bashir (PB) & Atiq Ch. (Wapda) beat Muqsit Islam (Army & Osama Shafi (PB) by 21-16, 21-18

Tahir Khan & Zohaib Khan (Police) beat Uaakeph Khan (KRL) & Ali Chishti (ISB) by 21-18, 21-17

Abuzar Rasheed (PB) & Amir Saeed (Wapda) beat Ashan Tanveer & Shayan Tanveer (ISB) by 18-21, 21-11, 21-14

Tahir Shah & Fazal Ur Rehman (KP) beat Shahmeer Iftikhar & M Noman (SNGPL) by 21-19, 27-25

Shoaib Riaz & Ali Khan (Wapda) beat Afnan Khan & Hamza (KP) by 21-18, 14-21, 21-11

Muteeb Sohail (KRL) & Ahmer Jalal (PB) beat Umer Jhanghir & Uzair (KP) by 21-18, 21-15

Zunain Javed (Wapda) & Yasir Ali (PB) beat Waqas Aslam & Aoun Abbas (Wapda) by 21-19, 17-21, 21-15

Ashfaq Mehmood (PTCL) & Shujaat Ali Khan (Wapda) beat Raja Hassan & Anas Akhtar (PB) by 21-18, 21-16

Raja Hasnain (PB) & Raja Zulqarnain (Wapda) beat Abdullah Latif (Army) & Tehseen Ullah (Wapda) by 21-13, 21-19

Women Doubles – 1st Round

Farzana Ali & Hina Insad (Wapda) beat Naureen Ahmad & Kainat Gul (KP) by 21-8, 21-10

Maryam Amir (Wapda) & Khadija Nasir (PB) beat Mehwish Khan & Muqadas Fatima (Army) by 21-13, 21-8

Urooj Ahmed & Amber Khan (KP) beat Tayyaba Shafiq (PB) & Najma Farhan (Sindh) by 21-11, 21-11

Rida Haneef (Army) & Anmol Rasheed (Wapda) beat Laiba Masoud & Minal Tariq (Wapda) by 21-19, 21-19

Sehar Majeed & Asna Shahbaz (PB) beat Umama Usman & Nimra (Army) by21-19, 21-19

Maryam Hanif & Sana Hanif (Sindh) beat Rubab Imtiaz & Yasmeen Shahzadi (Wapda) BY 22-20, 18-21, 21-15

Sumaya Tariq (Army) & Alja Tariq (Balo) beat Saman Shahzad & Sapna Akbar (KP) by 21-6, 21-9

Women Doubles – Pre Quarter

Mahood Shahzad & Ghazala Siddique (Wapda) beat Sumaya Tariq (Army) & Alja Tariq (Balo) by 21-15, 21-8

Hadia Ashfaq & Quratulain (PB) beat Sehar Majeed & Asna Shahbaz (PB) by 21-14, 21-12

Zubaira Islam (SNGPL) & Bushra Qayum (Wapda) beat Rida Hanif (Army) & Anmol Rasheed (Wapda) by 21-14, 21-12

Maryam Hanif & Sana Hanif (Sindh) beat Maryam Amir & Khadia Nasir (PB) by 23-21, 21-19

Palwasha Bashir (Sindh) & Saima Waqas (Wapda) beat Ammarah Ishtiaq & Rosheen Ijaz (Sindh) by 21-17, 21-11

Sehra Akram & Huma Javed (Wapda) beat Farzana Ali & Hina Insad (Wapda) by 21-10, 17-21, 21-19

Sidra Irfan (Wapda) & Ana Warda (SNGPL) beat Aqsa Zikriya (SNGPL & Kainat Raees (KP) by 21-13, 12-21, 21-16

Khizra Rasheed & Mehmoona Ameer (Wapda) beat Urooj Ahmed & Amber Khan (KP) by 21-6, 21-11

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here