Davis Cup by Rakuten Qualifiers and the Davis Cup World Group I and World Group II Playoffs will be held on 6th -7th March 2020.

ITF announced the official team nominations for the 70 nations competing in the Qualifiers.  

The 35 ties and respective teams are as follows:

DAVIS CUP BY RAKUTEN QUALIFIERS 

CROATIA v INDIA Venue: Dom Sportova, Zagreb, CRO (hard – indoor)
Croatia
  • Marin Cilic
  • Borna Gojo
  • Nino Serdarusic
  • Ivan Dodig
  • Mate Pavic
  • Captain: Vedran Martic
India
  • Sumit Nagal
  • Prajnesh Gunneswaran
  • Ramkumar Ramanathan
  • Rohan Bopanna
  • Leander Paes
  • Captain: Rohit Rajpal
AUSTRIA v URUGUAY Venue: Steiermarkhalle Schwarzlsee, Graz I Premstätten, AUT (hard – indoor)
Austria
  • Dennis Novak
  • Sebastian Ofner
  • Jurgen Melzer
  • Oliver Marach
  • Jurij Rodionov
  • Captain: Stefan Koubek
Uruguay
  • Pablo Cuevas
  • Martin Cuevas
  • Ariel Behar
  • Franco Roncadelli
  • Francisco Llanes
  • Captain: Enrique Perez-Cassarino
JAPAN v ECUADOR Venue: Bourbon Beans Dome, Miki, JPN (hard – indoor)
Japan
  • Kei Nishikori
  • Yoshihito Nishioka
  • Yasutaka Uchiyama
  • Go Soeda
  • Ben Mclachlan
  • Captain: Satoshi Iwabuchi
Ecuador
  • Emilio Gomez
  • Roberto Quiroz
  • Gonzalo Escobar
  • Diego Hidalgo
  • Antonio Cayetano March
  • Captain: Raul Viver
SWEDEN v CHILE Venue: The Royal Tennis Hall (Kungl. Tennishallen), Stockholm,  (hard – indoor)
Sweden
  • Mikael Ymer
  • Elias Ymer
  • Markus Eriksson
  • Carl Soderlund
  • Robert Lindstedt
  • Captain: Robin Soderling
Chile
  • Cristian Garin
  • Alejandro Tabilo
  • Marcelo Tomas Barrios Vera
  • Bastian Malla
  • Captain: Nicolas Massu
HUNGARY v BELGIUM Venue: Fonix Hall, Debrecen, HUN (clay – indoor)
Hungary
  • Marton Fucsovics
  • Attila Balazs
  • Zsombor Piros
  • Fabian Marozsan
  • Peter Nagy
  • Captain: Gabor Koves
Belgium
  • Kimmer Coppejans
  • Ruben Bemelmans
  • Arthur De Greef
  • Joran Vliegen
  • Sander Gille
  • Johan Van Herck
COLOMBIA v ARGENTINA Venue: Palacio de los Deportes, Bogotá, COL (clay – indoor)
Colombia
  • Daniel Elahi Galan
  • Santiago Giraldo
  • Alejandro Gonzalez
  • Juan-Sebastian Cabal
  • Robert Farah
  • Captain: Alejandro Falla
Argentina
  • Guido Pella
  • Juan Ignacio Londero
  • Leonardo Mayer
  • Horacio Zeballos
  • Maximo Gonzalez
  • Captain: Gaston Gaudio
USA v UZBEKISTAN Venue: Neal S. Blaisdell Center, Honolulu, USA (hard – indoor)
USA
  • Taylor Fritz
  • Reilly Opelka
  • Tommy Paul
  • Bob Bryan
  • Mike Bryan
  • Captain: Mardy Fish
Uzbekistan
  • Denis Istomin
  • Khumoyun Sultanov
  • Sanjar Fayziev
  • Olimjon Nabiev
  • Captain: Farrukh Dustov
AUSTRALIA v BRAZIL Venue: Memorial Drive Tennis Club, Adelaide, AUS (hard – outdoor)
Australia
  • Nick Kyrgios
  • Alex de Minaur
  • John Millman
  • Jordan Thompson
  • James Duckworth
  • Captain: Lleyton Hewitt
Brazil
  • Thiago Monteiro
  • Joao Menezes
  • Thiago Seyboth Wild
  • Felipe Meligeni Rodrigues Alves
  • Marcelo Demoliner Jaime Oncins
ITALY v KOREA, REP. Venue: Circolo Tennis Cagliari, Cagliari, ITA (clay – outdoor)
Italy
  • Fabio Fognini
  • Lorenzo Sonego
  • Gianluca Mager
  • Stefano Travaglia
  • Simone Bolelli
  • Captain: Corrado Barazzutti
Korea, Rep.
  • Duckhee Lee
  • Ji Sung Nam
  • Yunseong Chung
  • Min-Kyu Song
  • Hong Chung
  • Captain: Heesung Chung
GERMANY v BELARUS Venue: Castello DĂĽsseldorf, DĂĽsseldorf, GER (hard – indoor)
Germany
  • Jan-Lennard Struff
  • Philipp Kohlschreiber
  • Dominik Koepfer
  • Kevin Krawietz
  • Andreas Mies
  • Captain: Michael Kohlmann
Belarus
  • Egor Gerasimov
  • Ilya Ivashka
  • Andrei Vasilevski
  • Alexander Zgirovsky
  • Martin Borisiouk
  • Captain: Dzmitry Zhyrmont
KAZAKHSTAN v NETHERLANDS Venue: National Tennis Center, Nur-Sultan, KAZ (hard – indoor)
Kazakhstan
  • Alexander Bublik
  • Mikhail Kukushkin
  • Aleksandr Nedovyesov
  • Andrey Golubev
  • Dmitry Popko
  • Captain: Yuriy Schukin
Netherlands
  • Robin Haase
  • Tallon Griekspoor
  • Botic Van de Zandschulp
  • Wesley Koolhof
  • Jean-Julien Rojer
  • Paul Haarhuis
SLOVAKIA v CZECH REPUBLIC Venue: AXA Arena NTC, Bratislava, SVK (clay – indoor)
Slovakia
  • Andrej Martin
  • Norbert Gombos
  • Jozef Kovalik
  • Filip Polasek
  • Captain: Dominik Hrbaty
Czech Republic
  • Jiri Vesely
  • Lukas Rosol
  • Zdenek Kolar
  • Vit Kopriva
  • Jonas Forejtek
  • Captain: Jaroslav Navratil

WORLD GROUP I PLAY-OFFS 

UKRAINE v CHINESE TAIPEI Venue: Palace of Sports “Yunist”, Zaporizhzhia, UKR (hard – indoor)
Ukraine
  • Sergiy Stakhovsky
  • Illya Marchenko
  • Vladyslav Orlov
  • Vitaliy Sachko
  • Denys Molchanov
  • Captain: Andrei Medvedev
Chinese Taipei
  • Tung-Lin Wu
  • Chun Hsin Tseng
  • Tsung-Hua Yang
  • Cheng-Peng Hsieh
  • Han-Chih Lin
  • Captain: Chia-Yen Tsai
NORWAY v BARBADOS Venue: Oslo Tennis Arena, Oslo, NOR (hard – indoor)
Norway
  • Casper Ruud
  • David Kristofer Durasovic
  • Lukas Hellum Lilleengen
  • Herman Hoeyeraal
  • Joachim Bjerke
  • Captain: Anders Haseth
Barbados
  • Darian King
  • Haydn Lewis
  • Kaipo Marshall
  • Stephen Slocombe
  • Captain: Damien Applewhaite
LITHUANIA v PORTUGAL Venue: Siauliai Tennis Academy, Siauliai, LTU (hard – indoor)
Lithuania
  • Laurynas Grigelis
  • Julius Tverijonas
  • Lukas Mugevicius
  • Ainius Sabaliauskas
  • Vilius Gaubas
  • Captain: Rimvydas Mugevicius
Portugal
  • Joao Sousa
  • Pedro Sousa
  • Joao Domingues
  • Frederico Ferreira Silva
  • Captain: Rui Machado
PAKISTAN v SLOVENIA Venue: Pakistan Sports Complex, Islamabad, PAK (grass – outdoor)
Pakistan
  • Muzammil Murtaza
  • Aisam Qureshi
  • Aqeel Khan
  • Muhammad Abid
  • Heera Ashiq
  • Captain: Mushaf Zia
Slovenia
  • Blaz Kavcic
  • Nik Razborsek
  • Tomas Lipovsek Puches
  • Tom Kocevar-Desman
  • Captain: Miha Mlakar
BOLIVIA v DOMINICAN REPUBLIC Venue: Club de Tenis Santa Cruz, Santa Cruz de la Sierra, BOL (clay – outdoor)
Bolivia
  • Hugo Dellien
  • Federico Zeballos
  • Alejandro Mendoza
  • Murkel Dellien
  • Boris Arias
  • Captain: Oscar Blacutt
Dominican Republic
  • Roberto Cid Subervi
  • Jose Hernandez-Fernandez
  • Nick Hardt
  • Jose Olivares
  • Peter Bertran
  • Captain: Federico Rodriguez
TURKEY v ISRAEL Venue: Club Megasaray Tennis Centre, Antalya, TUR (clay – outdoor)
Turkey
  • Cem Ilkel
  • Altug Celikbilek
  • Ergi Kirkin
  • Sarp Agabigun
  • Yanki Erel
  • Captain: Haluk Akkoyun
Israel
  • Edan Leshem
  • Yshai Oliel
  • Ben Patael
  • Daniel Cukierman
  • Jonathan Erlich
  • Captain: Jonathan Erlich
BOSNIA AND HERZEGOVINA v SOUTH AFRICA Venue: Arena Zenica, Zenica, BIH (hard – indoor)
Bosnia and Herzegovina
  • Damir Dzumhur
  • Mirza Basic
  • Nerman Fatic
  • Tomislav Brkic
  • Captain: Zoran Zrnic
South Africa
  • Lloyd Harris
  • Ruan Roelofse
  • Khololwam Montsi
  • Raven Klaasen
  • Captain: Marcos Ondruska
MEXICO v FINLAND Venue: Club Deportivo La AsunciĂłn, Metepec, MEX (clay – outdoor)
Mexico
  • Gerardo Lopez Villasenor
  • Manuel Sanchez
  • Lucas Gomez
  • Santiago Gonzalez
  • Miguel-Angel Reyes-Varela
  • Captain: Luis Diaz-Barriga
Finland
  • Patrik Niklas-Salminen
  • Harri Heliovaara
  • Otto Virtanen
  • Henri Kontinen
  • Jarkko Nieminen
  • Captain: Jarkko Nieminen
LEBANON v THAILAND Venue: Automobile and Touring Club of Lebanon (ATCL), Jounieh, LBN (clay – outdoor)
Lebanon
  • Benjamin Hassan
  • Giovani Samaha
  • Hasan Ibrahim
  • Jalal Sadek 
  • Tamim Hallak
  • Captain: Fadi Youssef
Thailand
  • Wishaya Trongcharoenchaikul
  • Kasidit Samrej
  • Thanapet Chanta
  • Jirat Navasirisomboon
  • Phongsapak Kerdlaphee
  • Captain: Roongrit Takong
NEW ZEALAND v VENEZUELA  Venue: ASB Tennis Arena, Auckland, NZL (hard – outdoor)
New Zealand
  • Finn Tearney
  • Ajeet Rai
  • Marcus Daniell
  • Artem Sitak
  • Rubin Statham
  • Captain: Alistair Hunt
Venezuela
  • Jordi Munoz-Abreu
  • Brandon Perez
  • Luis David Martinez
  • Maurice Ruah
  • Captain: Maurice Ruah
PERU v SWITZERLAND Venue: Club Lawn Tennis de la ExposiciĂłn, Lima, PER (clay – outdoor)
Peru
  • Juan Pablo Varillas
  • Nicolas Alvarez
  • Jorge Brian Panta
  • Conner Huertas del Pino
  • Sergio Galdos
  • Captain: Americo Venero
Switzerland
  • Henri Laaksonen
  • Sandro Ehrat
  • Johan Nikles
  • Antoine Bellier
  • Luca Margaroli
  • Captain: Severin Luthi
ROMANIA defeated CHINA, P.R. Walkover Venue: Sala Polivalenta Piatra Neamt, Piatra Neamt, ROU (hard – indoor)

WORLD GROUP II PLAY-OFFS

LATVIA v EGYPT Venue: National Tennis Centre Lielupe, Jurmala, LAT (hard – indoor)
Latvia
  • Ernests Gulbis
  • Martins Podzus
  • Robert Strombachs
  • Karlis Ozolins
  • Arturs Lazdins
  • Captain: Deniss Pavlovs
Egypt
  • Mohamed Safwat
  • Karim-Mohamed Maamoun
  • Sherif Sabry
  • Amr Elsayed Abdou Ahmed Mohamed
  • Captain: Mostafa Naim Dalam
DENMARK v PUERTO RICO Venue: Holbæk Sportsby, Holbæk, DEN (hard – indoor)
Denmark
  • Mikael Torpegaard
  • Holger Vitus Nodskov Rune
  • Sebastian Grundtvig Jorgensen
  • Soren Hess-Olesen
  • Frederik Nielsen
  • Captain: Frederik Nielsen
Puerto Rico
  • Ignacio Garcia
  • Quinton Vega Alex Diaz
  • Alex Llompart
  • Captain: Alex Llompart
EL SALVADOR v JAMAICA Venue: Polideportivo de Ciudad Merliot, San Salvador, ESA (hard – outdoor)
El Salvador
  • Marcelo Arevalo
  • Alejandro Licea
  • Alberto Emmanuel Alvarado Larin
  • Lluis Miralles
  • Yari Bernardo
  • Captain: Yari Bernardo
Jamaica
  • Rowland Phillips
  • Jacob Bicknell
  • John Chin
  • Dominic Pagon
  • Captain: Dominic Pagon
GEORGIA v ESTONIA Venue: Alex Metreveli Tennis Club “Mziuri”, Tbilisi, GEO (hard – outdoor)
Georgia
  • Nikoloz Basilashvili
  • Aleksandre Metreveli
  • Aleksandre Bakshi
  • George Tsivadze
  • Zura Tkemaladze
  • Captain: David Kvernadze
Estonia
  • Kristjan Tamm
  • Vladimir Ivanov
  • Daniil Glinka
  • Mattias Siimar
  • Oliver Ojakaar
  • Captain: Ekke Tiidemann
PARAGUAY v SRI LANKA Venue: Club Internacional de Tenis, Asuncion, PAR (clay – outdoor)
Paraguay
  • Juan Borba
  • Adolfo Daniel Vallejo
  • Federico Gaston Gonzalez Benitez
  • Ayed Zatar
  • Captain: Ramon Delgado
Sri Lanka
  • Yasitha De Silva
  • Sharmal Dissanayake
  • Dineshkanthan Thangarajah
  • Thehan Sanjaya Wijemanne
  • Captain: Sudantha Soysa
MOROCCO v VIETNAM Venue: Royal Tennis Club de Marrakech, Marrakech, MAR (clay)
Morocco
  • Adam Moundir
  • Lamine Ouahab
  • Anas Fattar
  • Aissa BENCHAKROUN
  • Captain: Mehdi Tahiri
Vietnam
  • Nam Hoang Ly
  • Minh Tuan Pham
  • Linh Giang Trinh
  • Phuong Van Nguyen
  • Quoc-Khanh Le
  • Captain: Quang-Vu Truong
INDONESIA v KENYA Venue: Stadion Tenis Gelora Bung Karno, Jakarta, INA (hard – outdoor)
Indonesia
  • David Agung Susanto
  • Christopher Rungkat
  • Fitriadi M Rifqi
  • Gunawan Trismuwantara
  • Captain: Febi Widhiyanto
Kenya
  • Sheil Kotecha
  • Kevin Cheruiyot
  • Ibrahim Kibet Yego
  • Ismael Changawa Ruwa Mzai
  • Captain: Rosemary Owino
GUATEMALA v TUNISIA Venue: FederaciĂłn Nacional De Tenis, Guatemala, GUA (hard – outdoor)
Guatemala
  • Wilfredo Gonzalez
  • Sebastian Dominguez
  • Franz Luna Lavidalie
  • Christopher Vleeming Ortiz
  • Captain: Anthony Benjamin Vasquez Rodas
Tunisia
  • Malek Jaziri
  • Aziz Dougaz
  • Skander Mansouri
  • Moez Echargui
  • Captain: Anis Bouchlaka
COSTA RICA v BULGARIA Venue: Costa Rica Country Club, San JosĂ©, CRC (hard – outdoor)
Costa Rica
  • Jesse Flores
  • Pablo Nunez
  • Rodrigo Crespo Piedra
  • Julian Saborio
  • Alvaro Daniel Riveros
  • Captain: Kenneth Thome Bolanos
Bulgaria
  • Dimitar Kuzmanov
  • Alexandar Lazarov
  • Alexander Donski
  • Adrian Andreev
  • Captain: Todor Enev
POLAND v HONG KONG, CHINA Venue: Arena Kalisz, Kalisz, POL (hard – indoor)
Poland
  • Kacper Zuk
  • Daniel Michalski
  • Jan Zielinski
  • Jerzy Janowicz
  • Szymon Walkow
  • Captain: Mariusz Fyrstenberg
Hong Kong, China
  • Hong Kit Wong
  • Pak Long Yeung
  • Ching Lam
  • Wai Yu Kai
  • Captain: Hiu-Tung Yu
ZIMBABWE v SYRIA Venue: Harare Sports Club, Harare, ZIM (hard – outdoor)

Zimbabwe

  • Benjamin Lock
  • Takanyi Garanganga
  • Mehluli Don Ayanda Sibanda
  • Courtney John Lock
  • Ethan Denzel Sibanda
  • Captain: Gwinyai Tongoona
Syria
  • Hazem Naw
  • Yacoub Makzoume
  • Amer Naow
  • Rabee Sleem
  • Majdi Salim
  • Captain: Robert Makzoume
PHILIPPINES v GREECE Venue: Philippine Columbian Association, Metro Manila, PHI (clay – indoor)
Philippines
  • Jeson Patrombon
  • Eric Jr. Olivarez
  • Francis Casey Alcantara
  • Ruben Gonzales
  • Alberto Lim
  • Captain: Chris Cuarto
Greece
  • Stefanos Tsitsipas
  • Michail Pervolarakis
  • Markos Kalovelonis
  • Petros Tsitsipas
  • Captain: Dimitris Chatzinikolaou

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here