The General Tyre ITF J5 Junior Tennis Championships Week II continued at the PTF Complex, Islamabad. On 3rd December, Boys singles & Doubles semi-finals, Girls singles semi-finals & doubles final will be played.

In the Boys singles event, Muhammad Shoaib, Rohan Belday, Siddhartha Lama and Roy Keegan moved into the semi-finals by winning their respective matches in straight sets.

Top seed Muhammad Shoaib of Pakistan eliminated 3rd seed Russlan Serazhetdinov of Russia without any resistance 6-1, 6-4.

Unseeded Siddhartha Lama of USA also displayed quality tennis to beat Zalan Khan of Pakistan 6-0, 6-4 and will face M. Shoaib in the semifinal.

In the third quarter final of Boys singles, Roy Keegan of Britain registered a straight-set win against Alexandar Karman of USA in a well contested two-set match.

In the last quarter final, Rohan Belday of USA beat Aki Zuben Rawat of Nepal in another one-sided affair 6-2, 6-2. He will meet Roy Keegan in the semifinal tomorrow at 10 AM.

In the doubles event, Abdullah of Pakistan pairing with Aoi Ooka of Japan caused a major upset in the quarter-final by eliminating 3rd seed Zalan Khan of Pakistan and Ruslan Serazhetdinov of Russia in a thrilling three set match and moved into the semifinal.

In the Girls Doubles event, Abhilasha Bista of Nepal / Arina Valitova of Russia and Zoha Asim of Pakistan / Margarita Okhendovskaya of Ukraine qualified for the girls double final.

Boy’s Singles Quarter-Final Matches:

1.     Muhammad Shoaib (PAKbt Ruslan Serazhetdinov (RUS6-1, 6-4

2.     Siddhartha Lama (USA) bt Zalan Khan (PAK6-0, 6-4

3.     Roy Keegan (GBR) bt Alexander Karman (USA6-3, 6-3

4.     Rohan Belday (USAbt Aki Zuben Rawat (NEP6-2, 6-2

Boy’s Doubles Quarter-Final Matches:

1.     Ahmed Kamil (PAK) / Muhammad Shoaib (PAK) bt Hamid Israr Gul (PAK) / Roy Keegan (GBR4-6, 6-2 (10-8)

2.     Aarav Samrat Hada (NEP) / Zuben Rawat (NEP) bt Mahatir Muhammad Khan (PAK)  / Hasheesh Kumar (PAK6-4, 6-3

3.     Abdullah. (PAK) / Aoi Ooka (JPNbt Zalan Khan (PAK) / Ruslan Serazhetdinov (RUS6-4, 3-6(11-9)

4.     Rohan Belday (USA) / Alexander Karman (USAbt Aryan Giri (NEP) / Siddhartha Lama (USA6-3, 6-3

Girl’s Doubles Semi-Final Matches:

1.     Abhilasha Bista (NEP) / Arina Valitova (RUSbt Sheeza Sajid (PAKEkaterina Suvorova (RUS6-0, 6-2

2.     Zoha Asim (PAK)  / Margarita Okhendovskaya (Ukraine) bt Maleeha Khalid (PAK) / Zahara Suleman (PAK)  bt  6-0, 6-0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here